Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Hansi Kürsch (Blind Guardian): Vždy začínáme od bodu nula
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Hansi Kürsch (Blind Guardian): Vždy začínáme od bodu nula

S Hansim jsme se potkali v backstagi plzeňského Metalfestu. Je to od pohledu milý a příjemný chlapík a první dojem se potvrdil i v průběhu rozhovoru. Ochotně a s úsměvem odpovídal na mé zvídavé otázky a při rozhovoru o vlasech jsme se spolu i zasmáli. Dozvěděl jsem se od něj spoustu zajímavých věci a teď je předávám Vám.

Ahoj. Na začátek se nemůžu nezeptat, jak se těšíš na dnešní vystoupení?

Jsem velice optimistický a mám pro to dva důvody. První je, že všechny koncerty v České republice jsou skvělé, i když musím přiznat, že jsme jich zatím moc neměli. Má očekávání pro tento večer jsou vysoká, jsme ve velmi dobré formě, v průběhu posledního měsíce jsme hráli spoustu koncertů a cítím, že nám to jde stále lépe a lépe. Naše interakce s publikem by měla být velmi dobrá a já jsem rád, že tu dnes hrajeme. Druhým důvodem, proč jsem se sem tak zoufale těšil, je, že až odehrajeme dnešní show, pojedeme na čtyři dny domů a já uvidím svou rodinu.

Jaký je tvůj názor na české publikum?


Je velice citlivé a velice inteligentní  a to zvláště při klubových koncertech, kde je potřeba větší komunikace s fanoušky. Je zde cítit chemie. S českým publikem máme vždy velmi vřelý vztah. Vědí, jak se chovat, a znají písně, což je typické pro fanoušky BLIND GUARDIAN jako takové. Lidé chodí na naše koncerty, protože jsou seznámeni s tím, co děláme. Dokazuje to, že jsme naladěni na stejné vlně.

Nebyli jste v ČR od roku 2003 do roku 2009. To je velmi dlouhá doba. Od roku 2009  jste tu nicméně každou chvíli. Co tuto změnu způsobilo ? Nebo je to náhoda?


Neřekl bych, že je to náhoda. Problém byl v tom, že jsme nemohli najít ty správné lidi ke spolupráci. Bylo pro nás velmi složité takové lidi sehnat. Nemám pro to jednoznačné vysvětlení. Nebyl zájem promotéru z mnoha různých důvodů, víš? Ale najednou se to vše změnilo a já z toho mám moc velkou radost. V Polsku jsme měli ten samý problém, tam jsme hráli poprvé až v roce 2009. Skalní fanoušci si vzpomenou na jeden z koncertů v roce 2002, což byl jeden z našich největších úspěchů. Přední řady byly zaplněné fanoušky z Česka a Polska, to ale nezměnilo nic na tom, že nám promotéři nikdy nedali reálnou nabídku.

Máte perfektní publikum, které Vám může závidět skoro každá kapela. Jak jste si dokázali vytvořit tak nadšené fanoušky?


Myslím, že je to naším vztahem k muzice. Většinu lidí nezajímá přetvářka a stereotypy. My nejsme stereotypní. To je ten důvod, proč nás lidi mají rádi a proč jsou tak nadšení. Je ale pro nás důležité stát stranou od mainstreamu, protože právě ten stereotypy představuje. To je jeden důvod a další může být ten, že si lidé uvědomují, že děláme to, čemu opravdu věříme. Nic nepředstíráme. Děláme muziku, jakou chceme dělat a nebereme fanoušky jako něco samozřejmého, ale jsme s nimi spojeni duševním poutem.


Stejně se ale musím zeptat: Je pro tebe například nekonečné zpívaní „Valhally“ úžasné nebo nudné ?


Určitě ne nudné. Marcus tu píseň nemá rád, ale ne kvůli zpěvu, nýbrž kvůli složitým riffům na kytaře. Je to velmi typická věc a kdyby jsme ji nedělali, lidé by byli hodně naštvaní, stejně jako kdybychom nehráli „Bard´s Song“. Nejsme tu, abychom se vyhýbali hraní té nebo oné písně. Je více lidí, které toto štve, stejně jako lidí, kteří to zbožňují. Skalní fanoušci chtějí samozřejmě slyšet i neobvyklé věci, ale pro nás je jednak složité je nacvičit a také když hrajeme, a to hlavně na festivalech, chceme lidi učarovat. Takže ne nikdy jsem neměl s „Valhallou" problém. Někdy máme problém s „Majesty“, protože jsme přesvědčeni, že máme hodně písní, které jsou mnohem, mnohem hodnotnější, ale když to chtějí lidé slyšet, musíme to hrát. Ocenili bychom, kdybychom hráli více písni z alb „Night At The Opera“, nebo „Twist In The Myth“,ale to jsou poměrně tuhé věci a reakce publika by nebyla tak dobrá, jako u jiných písní.

A co „Bard´s Song“? Zpívaní celého publika vypadá a také zní úžasně, ale nemáš chuť si ho někdy zazpívat sám?

Ne. Vždy odzpívám tolik, kolik chci. Většinou více poslouchám, a to hlavně v prvních dvou částech refrénu. Je to dobrý pocit, vědět, že můžeš nechat zpívat diváky. Je to také dobrá pauza, protože koncert je vždy velice náročný a při „Bard´s Song“ si mohu alespoň na chvíli odpočinout. Co se týče pomalých písniček, stále mám „Lord Of The Rings“ a „Past And Future Secret“, které zpívám sám, takže mě to určitě nemrzí.

BLIND GUARDIAN vytvořil hudební podklad pro hru Sacred 2. Můžeme se na podobné projekty těšit i v budoucnu?

V tento moment si myslím, že spíše ne, protože se chceme soustředit na nové album.  Kdyby za námi přišla společnost jako Blizzard a něco podobného nám nabídla, možná bychom změnili názor, ale opět takové projekty jsou velmi náročné, musíte dělat hodně promo akci a ztratíte tím spoustu času. Pro Marcuse a Andrého to byla zábava, protože jsou zanícení hráči PC her, ale zabralo to opravdu hodně času.

V lednu 2012 Vám vyšlo vaše první best of album s názvem „Memories Of Time To Come“. Je to možné chápat jako jakési ohlednutí za jednou érou?


Samozřejmě máme za sebou 25 let působení, což může být nejdůležitější důvod, proč dělat takové album.  Lidé z vydavatelství nás k takové desce vyzývali už roky.  Tak jsme si řekli, v roce 2012 máme 25. výročí a máme volný čas v roce 2011, pojďme něco takové udělat, ale způsobem, který by měl přidanou hodnotu pro naše fanoušky. Jistě,  takové věci jsou vždy určitým druhem reflexe minulosti, ostatně je na to také poukázáno i v samotném názvu alba. Ale nebylo to myšleno jako uzavření kapitoly. To, myslím, ostatně děláme více méně s každým dlouhohrajícím studiovým albem, nikdy ale nebudeme popírat své kořeny. I když máme už 25 let i více, základ zůstává stále stejný. Takže ano je to jakési ohlednutí nazpět, ale rozhodně ne uzavření kapitoly.

Co budete dělat po skončení letní tour?


Rozhodně už žádné další turné, to je jisté a rozhodnuté. Budeme koncertovat do 13. července, kdy hrajeme na festivalu ve východním Německu a potom už to bude jen o psaní nových písní a přípravě věcí na rok 2014, kdy budeme vydávat orchestrální album a normální studiové album. A potom samozřejmě zase tour ale do té doby se budeme soustředit jen na nové desky.

Co o tomto novém albu můžeš prozradit?


Je na to ještě moc brzo. Nějaké materiály už máme, ale byli jsme mnohokrát přerušeni ať už festivalovými vystoupeními nebo propagací best of alba. Máme zatím připraveny asi jen tři písně. Je to typický způsob jak BLIND GUARDIAN tvoří desky, ale je stále brzo na to říci, jakým směrem se budeme ubírat. To je na tom to dobré. Vždy začínáme od bodu nula. Ano máme jisté vize, ale nic není vyryto v kameni a chce to nejméně pět hotových písní, abychom viděli první hrubé obrysy nového počinu.

Měl bych tu ještě jednu speciální otázku. Mou kamarádku by zajímalo, proč sis nechal ostříhat vlasy.


Je to velmi jednoduché, protože se mi to už nelíbilo. Jsem teď velmi spokojen se svým účesem a nemyslím, že je nezbytné mít dlouhé vlasy.  Miluji dlouhé vlasy, ale to pak musíš kontrolovat jestli nevypadají špatně tady a támhle.
...
Naprosto ti rozumím. Taky jsem měl dlouhé vlasy a nechal jsem si je ostříhat kvůli tomuhle (ukazuji na svou rozsáhlou lysinu na hlavě, pozn. autora)

(smích) Jo, můj důvod byl víceméně stejný, chtěl jsem se vyhnout situaci kdy budu mít na jednom místě dlouhé vlasy a na druhém žádné. Snažím se zestárnout s půvabem. Nejsem hipík, sice ten styl mám rád, ale rozhodně jím nejsem. I přesto ale zůstávám metalistou po celý život. (oboustranný smích)

Ok díky moc za odpovědi a za tvůj čas a hodně štěstí večer.


Já taky děkuji měj se pěkně a užij si muziku.

{flv}hansi{/flv}

www.blind-guardian.com

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit