Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Interview Chimera: Příští CD bude česky zpívané
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Interview Chimera: Příští CD bude česky zpívané

CHIMERA, gothic doomová kapela z českopolského pohraničí, je zvláštní hned v několika ohledech. Kromě toho, že hrají velmi originální a snovou hudbu, si mě získali také svým přístupem, jsou neuvěřitelně skromní a oddaní hudbě. Další zajímavostí je, že je skupina rodinná a dvougenerační. K základní části – dvěma bratrům – z původní sestavy, která byla celkem úspěšná v devadesátých letech, se totiž před pár lety přidali dva synové zakladatele Rycha. A právě s ním a s jeho synem Wikisem jsme si popovídali po Gothic Jarmarku v Brně. Ostatní členové spíše přihlíželi a jen občas se do debaty vložili.

Ahoj! Na začátek se musím zeptat na jednu věc. Pokud vím, tak jste jako kapela nedávno oslavili 25.výročí založení, což je celkem komické, když vezmu v úvahu věkový průměr kapely.  Jaké to pro kluky bylo, zapojit se v tak útlém věku do teoreticky plně funkční kapely?

Wikis: Tak je to super pocit, že můžu hrát tady se starejma (smích).

Rycho: No, věkový průměr kapely máme 28, jsme starší než kapela. Prakticky, kapela má 25 a my máme 28.

Povídal vám táta někdy, když jste byli malí, o zašlé slávě CHIMERY?

Rycho: No, ani moc ne. Oni si to ani neuvědomují, že tam nějaké úspěchy byly.

Wikis: Když to člověk nezažil, tak myslím, že si to ani nedokáže představit.

Jak řešíte případné generační neshody uvnitř kapely? Kluci jsou vlastně ve věku, kdy většina jejich vrstevníků rodičům odporuje a snaží se proti nim vymezit.

Wikis: Né, my jsme poslušní jako beránci!

Rycho: Oni odporují mamce, taťkovi ne (smích).

Co se vlastně dělo všechna ta léta, kdy CHIMERA spala?


Wikis: No, tak táta dal dohromady studio.

Rycho: My jsme zůstali, ale nehráli jsme s kapelou. Ve studiu se ale dělala hudba. Měli jsme kolik...13 let přestávku v živém vystupování. Od devadesátého sedmého až do 2012.

Vaše CD je neuvěřitelně úspěšné, například moje recenze na Volume měla za dva týdny skoro dva tisíce přečtění, což je snad rekord. Slyšela jsem o naplněných koncertech, kde házíte z pódií trička a kšiltovky, o veliké profesionalitě. Zajímalo by mě... Jak to sakra děláte?


Rycho: To je koníček, pro nás je to teď koníček.

Wikis: Jsme milionáři, našli jsme ropu (smích)!

Rycho: No, to zase ne, ale je to náš koníček, tak do toho dáváme maximum, všecko v podstatě. Úspory do toho, to je náš život. Místo abychom jezdili někde po dovolenkách, tak rozdáme věci.

A co bude dál? CHIMERA má veliký potenciál, kam až to chcete dotáhnout?

Rycho: No, my, jako my staříci, už moc daleko ne, mladík kdo ví. No, uvidíme.

Wikis: No, kam až to půjde! Myslím, že není žádná hranice.

Ohledně vašeho CD, v booketu mi chyběly nějaké bližší informace. Na to, že hrajete tak dlouho, jsem musela docela hodně pátrat, nežChimera jsem se o vás dozvěděla něco víc. Zajímalo by mě třeba, kdo skládá všechnu hudbu?

Rycho: No (smích), skládám já, no...

A kde bereš inspiraci?

Rycho: Kde. To je všechno ze života. Není potřeba daleko hledat. To jsou životní situace. Životní situace, životní příběhy.

Tvoje životní situace?

Rycho: To ani ne, to ani ne. Já vedu celkem šťastný život, to je spíš taková ta druhá strana. Já si myslím, že když je člověk pozitivní, veselý, tak se potřebuje odreagovat tak, že skládá takové věci, depresivní.

K písni „Brána“, která mimochodem slaví asi největší úspěch, je natočen i videoklip. Kde je to natáčené? A vůbec, o čem je vlastně píseň „Brána“? Zajímalo by mě třeba, co je myšleno„černou hmotou“.

Rycho: No, to právě vysvětluji vždycky před vystoupením. Je to chápáno tak, že zlo je vězněno někde a pak unikne. Ta brána nevydrží, zlo unikne a člověk se potom trápí.

Většina z textů je skládaná polsky a dokonce, pokud vím, tak CD mělo původně vyjít jen v Polsku. Cítíte se více Poláky nebo Čechy?


Wikis: My jsme Poláci.

Rycho: Tak národnost máme polskou, to jsme zdědili, po rodičích, prarodičích, ale žijeme v České republice. Pro nás je to těžké rozhodování, kolem nás je plno lidí, kteří taky nevědí, kde se mají hlásit. Když je sčítání lidu, tak někteří se hlásí k polské národnosti, někteří k české, ale všichni mluvíme stejně. U nás se mluví nářečím, selským, takže všichni mluvíme stejně, ale každý má k tomu jiný přístup. Takže to je těžké říct, v tom našem regionu.

A jaké je to vaše nářečí, můžete říct nějakou větu?


Rycho: To není ani po česky, ani po polsky. To je tak, ten, kdo tam žije, tomu rozumí, vybírá ta slova, která jsou jednodušší, a proto to je to takovej jednoduchej, no . . vesnickej jazyk.

Wikis: No, třeba „idem trusoki povordevac“. To je jdu nakrmit krůty.

Je nějaký rozdíl mezi českým a polským publikem? Kde koncertujete radši?

Rycho: Rozdíl je, že lidé víc prožívají ty skladby, kterým rozumí. Tak to je asi všude.

Wikis: Protože zpíváme polsky, tak asi lepší publikum bude v Polsku.

Rycho: No, lepší publikum. Spíš tomu více rozumějí. Tam jsme měli spíš větší úspěchy v tom Polsku než tady, ale teď pracujeme právě na českých skladbách, tak možná, že to bude lepší, až jich budeme mít víc.

Takže můžeme říct, že vaše příští CD bude z větší části česky nazpívané?


Rycho: Tak bychom to plánovali. Teď prakticky nemáme naplánované žádné další koncerty, takže chceme něco nového vytvářet.

A kdy by mohla nová deska vyjít?


Rycho: To nevím, trvá to tak rok. Nejdřív musí být natočený materiál, no a potom se tiskne, lisuje.

Celá vaše kapela je vlastně takový rodinný podnik. Podporuje vás i širší rodina?


Rycho: Podporuje. Všichni jsou rádi, mamka, babičky. Ale na koncerty nám nechodí. Mama chodívala, že?

Arek: No, mamka byla v Polsku, protože od nás z Polska pochází. Jako naše mamka nás starších, od nich babička. Ona má ráda hudbu, protože její otec – náš děda, jejich praděda – byl hudebník též. Ale to byla vážná hudba.

Jak trávíte svůj volný čas? Máte potřebu si od sebe navzájem odpočinout nebo jste jedno tělo, jedna duše?


Rycho: Ale, každý po svém. Ale někdy si vyrazíme spolu.

A máte nějaké záliby, mimo kapelu?


Rycho: Zahrada! Já mám zahradu.

Arek: To my taky, přírodu.

Wikis: No a my máme druhou kapelu.

Máte druhou kapelu, kluci?

Wikis: No, jo. My a ještě dva kámoši. Zatím ještě nemáme název, ale doufáme, že nám to půjde a že to bude dobrý!

Děkuji!


{flv}chimera{/flv}


www.chime-ra.com

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit