Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
S Pavlem Slívou (Salamandra) o kapele a metalu všeobecně
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

S Pavlem Slívou (Salamandra) o kapele a metalu všeobecně

Logo SalamandraKapela Salamandra se vydala na menší turné se švédskými metalisty Sabaton. Chvíli před jejich vystoupením v Plzni jsem kytaristovi Pavlu Slívovi položil několik otázek o chystaných novinkách, plánech kapely a metalu všeobecně.

Za svojí existenci jste již předskakovali spoustě známých kapel, vzpomeňme třeba Iron Maiden nebo nyní Sabaton. S kterou kapelou to byl největší zážitek?

Tak určitě Iron Maiden. I když jsme tam měli minimálně času na přípravu a hráli jsme tam jen půl hodiny. Ale byl to největší zážitek, protože komu se to povede, hrát před takovou velkou kapelou. Jinak určitě byli skvělí taky Gamma Ray nebo teď Sabaton.

Setkali jste se s Iron Maiden osobně? Pokud ano jaký na vás udělali dojem?

Hanka má fotku, je to na netu, jinak oni ihned po dohrání sedli do limuzíny a ujeli. Ono to totiž probíhá u takové velké kapely jinak než tady třeba Sabaton. Tam je kolem nich velká ochranka a veškerý přístup k nim se musí předem domluvit, takže to není jen tak, že k nim přistoupíš, takhle to prostě nefunguje. Byli jsme o tom ujištěni a ani jsme to nezkoušeli.

Co bylo podle vás letos na poli metalu nejzásadnějšího? Nějaký koncert nebo vydané CD?

Tak Sonata Arctica, ta mě letos celkem hodně překvapila, ale my jsme letos hodně hráli takže jsem moc CD doma v klidu zase neposlech, ale co se týče u nás v kapele byli jsme letos poprvé na MOR a i když máme za sebou hodně festivalů za 10 let existence, skutečně to pro nás byla letos asi největší meta. Perfektní organizace, tohle jsme skutečně nezažili.

Slyšel jsi novou Metallicu?

Slyšel jsem pouze dvě skladby, někdo mi pouštěl a taky něco z telefonu. Lidi se o tom baví celkem dost pozitivně, ale celou desku se přiznám jsem ještě neposlouchal.

SalamandraJaké jsou plány Salamandry pro příští rok? Chystá nějaké nové CD?

Tak od pondělka začínáme chystat DVD, máme to jednak k deseti letům existence kapely, bude k tomu v Ostravě 22.listopadu tří hodinový koncert se všemi bývalými členy, budou tam také různí hosté. Základ DVD bude koncert z MOR + materiály, které máme nasbírány za ty roky, takže klipy a záznamy z jiných koncertů. Chtěli bychom to ještě letos stihnout, nebo nejpozději v lednu

Chystáte se s kapelou vydat na tour do zahraničí?

Tak určitě chtěli bychom. Jsou tady teď Sabaton a probíhá jednání s Pragokoncert, kteří by se za nás zaručili a chtěli bychom s nimi na tour, ale jestli se nám to povede. Posílali jsme reklamní CD, dost jsme dělali pro reklamu, tak uvidíme, zda se to povede.

Jaký je váš největší sen, týkající se kapely?

Tak určitě ten sen se nám splnil. Iron  Maiden, 38 000 lidí to tady na metalovou kapelu v ČR nepřijde více. Se spoustou kapel, které posloucháme, jsme si již víceméně zahráli a dělali jim předkapelu. A pro každého muzikanta v branži metalu je určitě velký sen festival ve Wackenu.

Jednali jste už o tom?

Měli jsme tam letos lidi, rozdalo se i tam spousta reklamních CD a budeme se s nimi kontaktovat. Neměli jsme zatím letos moc času, protože jedeme od jara turné k novému CD. Takže spíše teď na zimu budou probíhat tyhle věci, protože tohle se musí projednávat i třičtvrtě roku dopředu.

Dnes je tomu skoro rok od vydání poslední desky, jaký měla úspěch? Splnila vaše očekávání?

Myslím, že Faces of Chimera je naše nejpovedenější deska z těch čtyřech, konečně jsme spokojeni i se zvukem. Bylo ošetřeno na masteringu ve Finsku ve Finnvox studiu. Prodejnost je solidní na české poměry a celkem dobře se prodává i v zahraniční. Co se týče fanoušků, nějakým způsobem jsme nezaznamenali nějaké negativní reakce, samozřejmě pro spousty lidí to byl šok, je zde nový zpěvák, ale myslím, že bývalého zpěváka plnohodnotně nahradil a lidé ho přijali. Je to věc na více na poslechů, nechtěli jsme jít do levných vlezlých melodií, mám zkušenost, že se to potom po čtvrtém poslechu zase oposlouchá. Takže tato deska je složitější, ale alespoň se jen tak neohraje. Alespoň jsme zaznamenali takové reakce.

Mluvil jsi tady o novém DVD, chystá se i CD?

Ano, v zimě se zavřeme a budeme zkoušet. Příští rok nebude tolik koncertů, chceme se věnovat spíše přípravám na nové CD. Momentálně máme z 80% nacvičenou novou věc, není na to ještě text, ale je rozepsáno asi 5 písní.

Pavel SlívaMůžeš něco prozradit o desce? Bude pokračovat stejným směrem nebo bude zásadní zlom.

Určitě ne. I když se vyměnili párkrát členové a zpěvák, tak když si to vezmeš, ten sound je pořád stejný od první desky. Určitě to nebude nějaký šok. Bude to pořád melodický metal, power metal se sbory jako na předchozích deskách.

Jak vůbec vznikl název kapely SALAMANDRA?

Ježiš! Na to se mě ptalo už dost lidí. Vzniklo to před deseti lety, když jsem někde zaslechl v cestopisným seriálu Salamandra, jako biblické žijící v ohni, je to vlastně z mytologie. Nikdy jsem nad tím nějak více neuvažoval, a i když jsem kapelu zakládal tak jsem nikdy netušil, že se to takhle chytne. Ten název nás celkem těší, protože když si napíšeš do nějakého vyhledávače tak toho nenajde tolik. Spousta lidí si to spojuje s mlokem, ale je to odvozeno z mytologie, když upalovali čarodějnice tak říkali že se setkají se Salamandrou.

Hrajete raději na větších místech nebo raději na místech s klubovou atmosférou, kde jste v bližším kontaktu s publikem?

Máme raději kluby. Na ty velké akce potřebuješ spousty lidí. Což mi ještě nemáme. Jezdí s námi technici, ale nemáme takový obrovský tým, jaký je potřeba. A my jsme rádi s fanoušky v bližším kontaktu. I na tom DVD se jim budeme snažit přiblížit zákulisí kapely, nedržíme to pod pokličkou jako ostatní kapely.

Jak si podle tebe vede metal v dnešní době v konkurenci s ostatními styly?

Pokud se budu bavit o melodickém metalu, tak mě v poslední době překvapuje, kolik mladých lidí do toho jde. Někdy je paradoxní, že mají trička desek například Iron Maiden z doby, kdy ještě nebyli na světě. Ale člověka to potěší, myslím, že Česká republika je na tom v tomhle dost dobře. Má tady velikou základnu v tomhle žánru. Kapely, se kterými jsme hráli, si to chválí a rádi se sem vrací. Myslím že je to u nás v pohodě.

Chtěl bys něco vzkázat fanouškům Volumemax, nebo obecně metalismům?

Určitě poděkovat za podporu, protože bez fanoušků bychom nemohli vydávat desky a hrát. A to my si rádi zahrajeme. A když to shrnu takhle za poslední dva roky, tak Salamandra má asi nejlepší fanoušky v ČR, takže pokračujte, choďte na koncerty a kupujte si CD je to perfektní díky!

www.salamandra.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit