Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Moti "Butchered" Daniel (Arallu): Žijeme ve dnech náboženské války a náboženské nenávisti
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Moti "Butchered" Daniel (Arallu): Žijeme ve dnech náboženské války a náboženské nenávisti

Když se mi nabídla možnost položit několik otázek izraelské blackmetalové skvadře ARALLU, ani chvíli jsem neváhala. Jejich album "Geniewar", na které jsem psala recenzi, mě nadchlo, ale také ve mně vzbudilo zvědavost. Jak ovlivňuje prostředí jejich tvorbu? Ukážou se někdy u nás? Na tyto otázky a několik dalších odpovídá zpěvák a textař Moti. Snad tento rozhovor poskytne odpovědi i na některé vaše dotazy. Příjemné čtení. 

Ahoj Moti. Můžeš nám připomenout, jak vznikla vaše kapela? Kdo přišel s nápadem zformovat skupinu? A jaké to vlastně bylo, začít hrát metal v Izraeli?

Zdravím Volumemax a Českou republiku. Je pro nás ctí poskytnout rozhovor zrovna pro českou metalovou scénu.
ARALLU vznikl v Jeruzalémě uprostřed konfliktu mezi náboženstvími v 90. letech. Když žiješ uprostřed situace, v níž tě obklopuje teror, tak tě to inspiruje, ať chceš nebo ne. Ať děláš cokoli.
Vzpomínám si, jak vedle mě jednou vybouchl autobus. Bylo mi 16 let a na pozadí tohoto krveprolití a extrémního black metalového konceptu, který byl populární v Evropě, vznikla formace ARALLU.

A jak se stalo, že jste začali hrát tento hudební styl?

Poslouchám rock´n´roll a metal už dvacet let. Když jsem ale byl malý, tak jsem doma poslouchal hodně místní, folklórní muziku ze Středního východu. Inspirovalo mě mnoho izraelských kapel, které kombinují rock a folkovou muziku, takže mi spojení extrémního metalu a středovýchodní muziky přišlo naprosto přirozené.

Které formace tě tedy inspirovaly?

Skupiny, které poslouchám, a které inspirovaly mě a ARALLU, jsou: staří SLAYER, MAYHEM, ABSU, BATHORY, VENOM, CELTIC FROST, IRON MAIDEN, KING DIAMOND, DEICIDE a samozřejmě někteří středovýchodní umělci.

Které nástroje typické pro vaši zem používáte na svých CD? A které naopak nepoužíváte?

K dnešnímu dni máme pět alb a snažíme se, aby každé mělo vlastní zvuk. Každé má specifické nástroje a myšlenky. Obvykle používáme – kromě elektrických kytar a bicích – ještě darbuku (středovýchodní perkuse). Tu můžeš slyšet na každé desce. Na každé album pak přinášíme jiné nástroje jako saz (drnkací strunný nástroj), oud (předchůdce loutny), různé druhy fléten, kanonaki (orientální citera) a další. A myslím, že v naší muzice se na druhou stranu nikdy nedočkáš saxofonu nebo trumpety.

Měli jste někdy nějaké problémy kvůli muzice, kterou hrajete?

Nikdy jsme necítili žádný odpor od úřadů. Ani dříve, ani dnes. Děláme, co máme rádi. Izrael je liberální země, ačkoli zde máme radikální náboženské fanatiky.

Četla jsem promo materiály a dozvěděla jsem se, že žiješ v jedné z nejnebezpečnějších oblastí Jeruzaléma. Chápu to správně, že každodenní situace v tomto městě jsou důležitým zdrojem inspirace pro tvé texty (samozřejmě kromě historických událostí)?

Izrael je krásné místo s mnoha tématy. Nechci lhát, ulice jsou nebezpečné. Není tu pro nás bezpečno. Ale jako všude na světě, máme také skvělé dny. Nabízím ti, navštiv Izrael a slibuji ti, že nebudeš zklamaná. Máme zde mnoho skvostných starověkých míst (které nás také inspirují v textech) a skvělé moře. Žijeme na Středním východě a jak víš, situace zde není snadná. Žijeme ve dnech náboženské války a náboženské nenávisti, což nás inspiruje v našich textech. Samotný koncept ARALLU je o konečné válce na Středním východě. To je totiž to, co právě prožíváme. Takže věřím, že to přichází zcela přirozeně, i kdybychom se to snažili ignorovat.

Stalo se, že jste se opravdu zamilovali do nějaké země, kde jste hráli během vaší tour? Je nějaká země, kam byste se chtěli vrátit? A pokud ano, co na ní bylo tak úžasného?

Vystupujeme celkem často v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Maďarsku a Turecku. Každé místo má svou atmosféru. Setkáváme se se skvělými lidmi a s úžasnou odezvou. Zatím nejlepší show jsme měli v Lipsku. Ale slyšeli jsme, že nejlepší metloši jsou ve východní Evropě a rádi bychom se o tom přesvědčili na vlastní oči. Moc rádi bychom si jednou zahráli v České republice. Pokud nás tam někdo pozve, byla by to pro nás čest.

Máte nějaké dosud nesplněné cíle? Je například festival, kde byste si rádi zahráli? Nebo kapela, s kterou byste chtěli vyjet na turné? Anebo jste snad dosáhli již všeho a nyní si jen užíváte svůj úspěch?

ARALLU existuje 18 let. Vydali jsme pět studiových alb, 2 DVD, hráli jsme na mnoha místech po celém světě. Jistě, splnili jsme si mnoho snů, ale stále čekáme na náš čas, kdy budeme hrát na těch největších festivalech – Hellfest, Brutal Assult, Inferno Metal Fest nebo Waken. Doufám, že jednoho dne se nám podaří i toto.

Už jste začali pracovat na nové desce? Nebo si nyní dávate pauzu od tvůrčího procesu a dáváte dohromady nějaké myšlenky a melodie?

Zatím píšeme texty pro nové skladby a kytarové riffy. Současně s tím se také věnujeme propagaci aktuální desky „Geniewar“.

Díky za tvůj čas a pokud si přeješ říct na závěr něco fanouškům, máš prostor.

Moc díky za toto skvělé interview. Doufám, že „Geniewar” dorazí i do České republiky a jednoho dne se potkáme na koncertě.

www.facebook.com/ARALLU666

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit