Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Björgvin Sigurðsson (Skálmöld): Cizinci často říkají, že islandská kapela zní islandsky
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Björgvin Sigurðsson (Skálmöld): Cizinci často říkají, že islandská kapela zní islandsky

Po napsání recenze na jejich druhé plnohodnotné album jsem si řekla, že by bylo fajn si se SKÁLMÖLD popovídat o jejich hudbě a průchodu žánry. Jejich koncepce mají pro mě velmi lákavou tématiku, takže když jsem dostala možnost se jich na pár otázek zeptat a dostat z nich nějaké informace, neváhala jsem. A jaké odpovědi se mi dostaly?

Ahoj, ráda bych Tě pozdravila z České republiky a vyjádřila své díky, že jste souhlasili s tímto rozhovorem.

 

Žádný problém, potěšení je na mé straně.

 

Kdy jste se rozhodli začít dělat do muziky? Hrál jsi v nějaké jiné kapele před SKÁLMÖLD? Byl viking metal to, co jsi hledal?

 

Já a basák Snæbjörn jsme byli už od dětství nejlepšími přáteli a hudbu spolu děláme už několik let. Naši první hudební skupinu jsme měli, když jsme dosáhli třinácti let. Rozhodli jsme se, že prostě chceme kapelu, přemluvili další dva kamarády, domluvili se spolu, co kdo bude dělat, koupili si nástroje a začali hrát. Od té doby jsme si prošli spousty hudebními žánry, ale nejvíce death metalem a punkem. Zbytek kapely hrál ve velmi útlém věku ve skupinách různých stylů, ne všechno byl metal. Když jsme začali se SKÁLMÖLD, chtěli jsme zase zpět do světa metalu, po těch všech letech bez něj. Viking metal ale nebyl sám o sobě důvod, chtěli jsme prostě jen dělat do metalu a chtěli jsme být schopní si představit, jak asi bude vypadat naše hudba. A nezáleží na tom, jak se kapela jmenuje.

 

Myslíš si, že Tvá rodná země, předpokládám, že Island, Tě nějak ovlivnila? Pokud ano, jak?

 

No, cizinci často říkají, že islandská kapela zní islandsky, nicméně Islanďané toto neslyší. Ale je to malá zemička, kde v hudebním průmyslu zná téměř každý každého a tak se stalo, že hudebníci hráli snad ve všech typech kapel. Mají přátele v mnoha žánrech a jsou ovlivněni mnoha různými druhy hudby. A myslím, že v naší hudbě je to také slyšet. Jsme mixem různých vzorů dohromady.

 

Jaké jsou vaše vzory? Inspirujete se u nějakých hudebníků?

 

Většina z nás poslouchala metal už od malinka, řekněme polovina osmdesátých let je nám vzorem. Vyrostli jsme na kapelách IRON MAIDEN, starší METALLICA, SLAYER atd. Tyto vzory jsou snadno zachytitelné v naší tvorbě spolu s nějakým tím death metalem.

 

Co přesně „SKÁLMÖLD“ znamená? Nemohu se k ničemu konkrétnímu dopátrat.

 

SKÁLMÖLD je staré islandské slovo a přímý překlad je „doba mečů“. Toto slovo bylo později užito jako popis situace na Islandu ve 12. století, kdy se největší a nejbohatší rodiny na Islandu přely o moc. A od té doby se tímto slovem označuje civilní válka.

 

Mohl bys mi také říci něco o příběhu z vašeho debutového alba „Baldur“?

 

OK, „Baldur“ vypráví o stejnojmenném vikingovi. Baldur je bohatý muž, který vlastní velkou zemi a má milující rodinu. Jeho klidný život se obrátí vzhůru nohama, když jakýsi démon zaútočí na jejich domov, zničí zemi, zabije dobytek a brutálně zavraždí Baldurovu rodinu. Baldur přežije a  najde v ruinách dva žijící muže, jarla Gunnara Grímura, kteří mu slíbí, že se démonovi pomstí, byť je to třeba bude stát život. Poté se vydají na epickou cestu za pomstou a bojují se všemi možnými démony, než se dostanou ke svému úhlavnímu nepříteli na poslední bitvě. Je to klasický, hrdinský příběh o pomstě.

 

Jaké jsou Tvé pocity ohledně obou vašich CD „Baldur“ a„Börn Loka“? Myslíte, že se vaše hudba nějak vyvíjí?

Když jsme nahrávali album „Baldur“, pracovali jsme spolu jen po dobu asi 8-9 měsíců. Takže bylo docela nesnadné jít do studia a pracovat na plnohodnotném CD s takto mladou kapelou. Neměli jsme ani ponětí, jak se nám to povedlo nahrát, ačkoli jsme si byli celkem jistí, že to, co nahráváme je dobré. Když jsme začali se psaním a nahráváním „Börn Loka“, byli jsme už trochu více kapelou než na začátku. Byla větší jistota ve všem, co se desky týká. Větší jistota v psaní skladeb a samozřejmě ta hudební. Na novém albu jsme se vším pokročili dále, lepší riffy, větší harmonie. Mám-li být upřímný, při tvorbě nové desky jsme si byli mnohem jistější.

 

Jsou bratři Hilmar a Brynhildur „opravdové“ postavy ze severské mytologie, případně nějaké ságy nebo se jedná pouze o váš výmysl? Jaký je jejich příběh?

 

Příběh je pouze fikce a tyto dvě postavy nejsou skutečné. „Börn Loka“ znamená „Lokiho děti“ a vlastně jsme je všechny zmínili v příběhu. Tři nejslavnější jsou vlk Fenrir,Miðgarðsormur a Hel, další tři jsou Sleipnir, Narfi a Váli. Vše začíná, když Óðinn vyzve chudého a otrhaného smrtelníka Hilmara na souboj se třemi dětmi Lokiho.Příběh nás zanese do třech bitev a situací jim příbuzných, jako například střety se zbytkem Lokiho ratolestí. Je v tom ale mnohem víc – zrada, vikingská pyšnost, vítězství, porážky apod.

 

Inspirovali jste se severskou mytologií, co se Vám na ní líbí a proč jste si ji zvolili pro Vaše texty? Jaký je rozdíl mezi texty SKÁLMÖLD z prostředí mytologie a nějakou jinou kapelou?

Když jsme začínali, chtěli jsme využít naší bohaté historie a dědictví jako inspirace; oboje textově i hudebně. Je jen takovým bonusem, že všichni cítíme spojení Vikingů a metalu jako dobrý tah. A ano, máš pravdu, že spousta kapel se vrací v čase právě do tohoto období. Některé kapely používají severskou mytologii pouze jako něco, co je bohaté na dobře znějící jména. My se snažíme jít hlouběji. Využíváme ji jako celoživotní filozofii nalezenou ve starých příbězích.

 

„Börn Loka“ znamená „Lokiho děti“. Je pro Vás Loki zajímavou postavou severské mytologie? Souhlasíte s tím, co prováděl božstvu v Ásgardu?

 

Loki je bezpochyby velmi zajímavá postava. Nicméně důvodem, proč jsme si ho zvolili, byl  Snæbjörn, basák a textař, který přišel s tímto skvělým konceptem, protkat Lokiho a jeho děti do našeho příběhu.

 

Která skladba z obou Vašich alb byla nejtěžší na složení? Hádali jste se nebo se hádáte ohledně skládání?

Poslední song z nového alba, „Loki“, byl pro nás nejtěžší složit. Ze začátku jsme se na něm docela zasekli a vypadalo to, že to nikam nevede. Ale pak náhle, jako blesk z čistého nebe, jsme měli spoustu nápadů a měli jsme co dělat, aby z písně nebyl jen nesourodý chaos. Nakonec jsme naštěstí došli k dobrému výsledku. K té druhé otázce, ano, hádáme se ohledně psaní. Všichni svým způsobem přispíváme při sepisování nových věcí a někdy je trochu složitější se dohodnout. Přece jenom je nás v kapele šest.

Popiš mi, prosím, nějak Vaši hudbu.

Epická a energická. Podle mě to tato dvě slova perfektně vystihují.

A to je konec rozhovoru, dovol mi Ti poděkovat.

Také děkuji, bylo mi ctí. Skál!

http://www.myspace.com/skalmold

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit