Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Sven D´Anna (Wizard): Nemyslíme na trendy, to pro nás není důležité
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Sven D´Anna (Wizard): Nemyslíme na trendy, to pro nás není důležité

U příležitosti vydání zatím posledního alba německé heavy metalové skupiny WIZARD jsem byl ze strany nahrávací společnosti dotázán, zda bych měl zájem o rozhovor. Vzhledem k tomu, že jsem již jednou měl tu čest, poslat své otázky frontmanovi Svenovi, rád jsem tuto nabídku přijal. Sven odpovídal přes mail v naprostém souladu s celou filosofií kapely – přímočaře, otevřeně a věrně tomu jedinému a skutečně pravému true heavy metalu. Posuďte sami, zda je možné jeho vřelým slovům o českých fanoušcích nevěřit.

Ahoj Svene. Jsem moc rád, že se tě znovu mohu zeptat na pár otázek. Nevím, jestli si to pamatuješ, ale dělali jsme spolu interview v roce 2006 a je jasné, že od té doby se změnilo hodně věcí. Takže pokud ti to nebude vadit, rád bych, kdyby toto interview bylo především o srovnávání.
Dovol mi začít se změnou vašich nahrávacích společností. V roce 2006 jste byli jen pár měsíců v řadách vašeho tehdy nového labelu, Massacre Records, a jak jsi říkal, bylo příliš brzo ptát se na porovnání s vaší předchozí nahrávací společností. Ale nyní si myslím, že je na to ten správný čas. Pod Massacre Records jste vydali tři alba, takže si myslím, že musíte být se spoluprácí vzájemně spokojení, že ano?


Ahoj! Jasně, rád od tebe zase čtu! No, myslím, že mezi nahrávacími společnostmi nejsou velké rozdíly. Každá společnost vydá tvé album a zajistí mu trochu publicity. V tuto chvíli nejvíc publicity získáš na internetu a já myslím, že Massacre pro nás v tomto dělá dobrou práci. Základ pro mě je ten, že dostaneme peníze na nahrávání alba a víc nečekám.

Jaký je rozdíl mezi LMP a Massacre? Je to celkový přístup? Nebo něco více konkrétního?


Jak už jsem řekl, nevidím mezi nimi žádný speciální rozdíl a nechci mluvit o penězích nebo něčem takovém veřejně, promiň.

Mohl bys nám jen stručně říci něco o prvních dvou albech, která vyšla u Massacre Records? Jaké jsou tvé názory na „Goochan“ a „Thor“? Pamatuji si, že jsi velmi upřímný a když jsme spolu mluvili před pěti lety ohledně „Magic Circle“, řekl jsi, že s ním nejsi spokojený na 150 %. Je pěkné, když někdo mluví upřímně, takže by mě zajímalo, jaké jsou tvé názory na následujíci desky?


„Magic Circle“ je pro mě skvělé album se skvělými skladbami, ale velmi, velmi špatným zvukem. Jsem z toho trochu smutný, když nad tím tak přemýšlím. Věř mi, tyhle písně s dobrým zvukem – brilantní!
Takže po tomhle kousku jsme se rozhodli pracovat s Achimem Köhlerem a bylo to správné rozhodnutí. „Goochan“ a „Thor“ jsou obě perfektní desky s vynikající muzikou a výborným zvukem. Také reakce od lidí byly mnohem lepší než dříve. Takže vše, co jsme udělali, bylo správné.

Dobrá. Pojďme nyní mluvit o „...Of Wariwulfs And Bluotvarwes“. CD se objevilo koncem března 2011, takže už jste museli získat dost reakcí od médií i fanoušků. Jak se novému albu daří, v porovnání s „Thor“?

Ano, dělali jsme hodně rozhovorů a koncertů a reakce od fanoušků byly výborné. Myslím, že „...Of Wariwulfs And Bluotvarwes“ je dalším mistrovským kouskem a pro mě je to nejlepší album, které jsme kdy udělali. Miluju ten matroš!

Album se točí kolem trilogie Hagena von Steina, kterou napsal Andre Wiesler. Myslím, že to byl váš baskytarista Volker Leson, kdo četl tu knížku. Proč jste se rozhodli založit vaše nové album na tomto příběhu?

Ano, Volker knížky četl a požádal nás, abychom podle nich udělali koncepční album. Myslím, že je to dobrý příběh, takže jsem se rozhodl do toho jít. Pro mě je příběh něco jako dobré pozadí pro dobré nové album. Je to velmi zajímavé a jak to zatím vidím, hodně fanouškům se to líbí.

Je to třeba také proto, že příběhy o vampírech a vlkodlacích jsou dnes velmi populární?

Ne, bylo to Volkerovo přesvědčení, které nám ukázalo cestu. Nemyslíme na trendy nebo něco takového. To pro nás není důležité.

Bylo nahrávání nové desky nějak odlišné oproti dřívějšku?

Ano, dělali jsme hodně práce doma a také náš bubeník (Snoppi van Heek; pozn. autora) nahrál bicí doma. Celou produkci jsme tentokrát obstarali přímo my. Achim Köhler udělal zvuk a WIZARD zbytek. V každém smyslu to bylo velmi uvolněné. Žádný stres a myslím, že to na albu můžeš cítit.

Proč si myslíš, že by vaši fanoušci měli vyzkoušet vaše nové CD? Je na něm něco speciálního, co ještě neznáme z vašich předchozích desek?

Je to skvělé heavy metalové album. Rozmanité a s bombovým zvukem. Jak jsem řekl dříve, musíš ho milovat nebo nenávidět. Ale myslím, že většina fanoušků WIZARD miluje tento mistrovský kousek.

Myslím, že je celkem běžné, že když kapela vydá nové album, její členové vždy říkají, že je to jejich dosud nejlepší deska, ačkoli to není vždy pravda. Takže zde je má nečekaná otázka. Jaký je tvůj osobní názor na „...Of Wariwulfs And Bluotvarwes“? Řekl bys, že je to vaše nejlepší deska? A jestli ne, jakou máš nejradši, pokud nějakou máš?

Ano, máš pravdu, toto je nejlepší placka. Ve většině případů, když dokončím práci ve studiu, musím si dát pauzu a nemůžu poslouchat nové skladby, protože je poslouchám tisíckrát ve studiu. Ale „Wariwulf“ je mou novou drogou. Potřebuji to album, abych mohl šukat, spát a dělat párty, jo!

Máte už nějaké nápady, jak bude vypadat a znít nové album?

Ano, mám připravených už asi deset textů a myslím, že to bude tvrdé album. Možná tvrdší, než kdy předtím, ale uvidíme, co budoucnost přinese.

Myslíš, že ještě někdy vydáte album, které by se točilo kolem severské mytologie?


Nemyslím si, ale nikdy neříkej nikdy. Záleží na tom, jaké myšlenky bude mít ve své hlavě Volker. Uvidíme.

WIZARD jsou na hudební scéně více než 20 let, takže máte mnoho zkušeností. Jaké byly podmínky pro kapely a celková atmosféra v době, kdy jste začínali, a jak vypadá hudební průmysl teď?

Myslím, že hudební průmysl je mrtvý. Hodně věcí se změnilo. Většina lidí pracuje 24 hodin denně s internetem. Netráví čas s magazíny nebo něčím takovým. Také je těžké dělat koncerty – nejsou peníze, není čas.
Jo, ale nemyslím si, že všechno je dneska špatně. Je snadné zaujmout víc lidí díky Facebooku a MySpace a dalším podobným věcem. Nepotřebuješ moc peněz na propagaci.

A v co jste se jako kapela za ty roky vyvinuli? Věřím, že nejen vaše kompoziční schopnosti se o dost zlepšily, ale myslím, že i váš přístup k hudbě jako takové se musel nějak změnit.


Myslím, že není zase tolik změn v tom, jak se nám osobně líbí hudba. Všichni milujeme metal stejně jako život pro něj. A myslím, že tenhle důvod se nikdy nezmění, až do smrti. Dano (Boland, kytarista; pozn. autora) do kapely vnesl nové faktory, když se k nám přidal, ale to je tak vše. Nezměnili jsme náš přístup k muzice nebo k naším životům. Milujeme, když můžeme dělat a hrát, co chceme, a to si myslím, je opravdu skvělé a true.

Jaký je váš recept na úspěch? Začínali jste jako opravdu undergroundová skupina, první album nebylo tak profesionální jako ta následující. Ale pak jste získávali větší a větší pozornost, zlepšovali jste se a nyní jste pod známým labelem a jste celkem uznávanou skupinou…

Velkým dílem tohoto úspěchu je přátelství. Nehrajeme muziku pro peníze, protože milujeme muziku. Je to pro nás něco jako koníček. Všichni máme práci a rodiny a také WIZARD se za ty roky stali velkou rodinou. Takže když nejsi závislý na hudebním průmyslu a na penězích, které muzikou vyděláš, máš šanci hrát metal celý život. Miluji to tímto způsobem.

Další velká změna oproti roku 2006 jsou koncerty. Do té doby jste u nás nikdy nehráli, ovšem pak se situace změnila a již jste tu několikrát koncertovali, letos dokonce dvakrát. Kdo vás zve do České republiky? Komu za to vděčíme?


Náš výborný manager Wenzel nás zve do České republiky. Je to skvělý člověk a dělá pro nás hodně v této zemi. Jsme velmi hrdí na to, že je v České republice tolik fantastických metalových fanoušků. Moc rádi u vás hrajeme a doufám, že se tam ještě mockrát ukážeme. Pokaždé je to fantastické – mockrát díky našim skvělým fanouškům v České republice!!!!!

Podle toho, co píšete na svých stránkách, se zdá, že jste velmi spokojení s obecenstvem v České republice. Vypadá to, že odezva byla nad vaše očekávání.

Jo, jak jsem už psal, bylo to fantastické. Všichni lidé v České republice jsou srdeční a na každém koncertu je atmosféra, která se nedá popsat slovy. Už se nemůžu dočkat dalšího koncertu ve vaší zemi, opravdu parádní.

Jak jste si užili koncert ve Třinci?

Třinec byl skvělý festival. Hráli jsme docela pozdě, ale my a obecenstvo jsme si užili dobrou metalovou párty. Organizace byla velmi dobrá. Museli jsme jet nějakých 1200 km, ale každý kilometr za to stál.Jsou čeští fandové něčím jedineční?


Jo, jsou to v každém směru blázni! Potkal jsem tu spoustu dobrých lidí a musím znovu poděkovat za úžasné přijetí. V České republice je metalový svět prostě pořád živý.

Chystáte letos ještě nějaké koncerty?

Náš poslední koncert byl 13. srpna ve Slovinsku a to je pro letošek vše. V říjnu otevírám nový bar, takže následující týdny budu muset hodně tvrdě pracovat. Nebude čas na koncerty a jiné věci. Pak začneme psát nové skladby, takže budeme moct brzo přijet zase do České republiky.

Jestli ti to nebude vadit, měl bych ještě pár osobnějších otázek. Jakým způsobem ses dostal ke zpěvu? Za roky ses evidentně dost zlepšil. Měl jsi nějaké hodiny zpěvu nebo ses vše naučil sám?

Myslím, že jsem začal zpívat ve čtrnácti. Měl jsem půl roku klasické hodiny zpěvu, ale to už je hodně dávno. Většinu jsem se naučil sám. Také během nahrávání ve studiu jsem se naučil hodně. Myslím, že můj hlas za ty roky zkušeností a Jacka Danielse hodně vyrostl :) .

Umíš hrát na nějaký jiný nástroj?

Jo, než jsem začal zpívat, hrál jsem na bicí v kapele MANDRAGORE. Ale hrát na bicí je příliš namáhavé.

V roce 2010 jsi byl s Danem hostem na CD „Legends“ polské skupiny CRYSTAL VIPER. Nahrával Dano také sbory? A jak probíhalo nahrávání? Co si myslíš o této kapele?


Ano, i Dano nahrával nějaké vokály pro tohle album. Nahrávali jsme to v našem vlastním studiu, takže to pro nás nebylo nijak speciální. Ale bylo speciální dělat něco pro naše přátele z CRYSTAL VIPER. Líbí se mi jejich hudba a také to jsou dobří lidé. Udělali jsme společně dobré párty a jsem s nimi v kontaktu. Ať žijí CRYSTAL VIPER.

Je ještě jeden projekt, v kterém jsi zapojený, a tím je DAWNRIDER. Všiml jsem si, že Tarek Maghary (zakladatel projektu, zpěvák skupiny MAJESTY; pozn. autora) pozval hodně skvělých hostů na své album, takže to může být dost zajímavé, ale musím se přiznat, že jsem ho neslyšel. Má cenu ho zkusit?

Zpíval jsem v jedné skladbě v tomto projektu. Pro mě se jednalo o zajímavý projekt. Zvuk není nejlepší ale snad si můžeš poslechnout pár skladeb na internetu? Mně se to album líbí, ale je to otázka vkusu.

Jsou z tábora DAWNRIDER nějaké novinky? Máš nějaké informace o novém CD? Třeba „Fate Is Calling Pt. 2“?

Ne, už jsem od Tareka dlouho neslyšel. Nevím, co udělá v budoucnosti.

Jaká je tvá osobní práce? A jak rád trávíš volný čas?

Jak jsem už psal, otevřu si nový bar v mém domovském městě, Bocholtu. Volný čas rád trávím se svými dětmi a také moc rád vařím. Bohužel nemám víc času na jiné věci mezi dětmi, novou prací a muzikou. Ale mám to takhle rád.

Poslední otázka. V roce 2006 jsi říkal, že pivo je pro tvůj žaludek příliš těžké. Je to pořád pravda?


Sakra, jo (smích). Radši piju Jacka Danielse! Když vypiju hodně piva, mám průjem :) .

Svene, díky moc za tvůj čas. Doufám, že se někdy znovu uvidíme v České republice. Měj se dobře a opatruj se.


Aleši, díky moc za tento rozhovor a za tvůj zájem o WIZARD! Doufám, že uvidím tebe i další skvělé metalové fandy z České republiky v roce 2012!

IN THE SIGN OF THE WIZARD

Sven

www.legion-of-doom.de

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit