Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Kreso Stekovic (Spellbound Dazzle): Naším cílem je vytvořit něco odlišného, poslouchatelného a zároveň vzrušujícího
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Kreso Stekovic (Spellbound Dazzle): Naším cílem je vytvořit něco odlišného, poslouchatelného a zároveň vzrušujícího

Sice s jistým zpožděním oproti původním představám, ale přece jen přinášíme rozhovor s kapelou SPELLBOUND DAZZLE o jejich debutové a kritikou velmi kladně přijaté desce „Unreal FairyTales“ a mnohém jiném.

Zdravím kapelu SPELLBOUND DAZZLE. Abych se přiznal, obávám se, že v České republice není mnoho nadšenců, kteří by kdy slyšeli o vaší hudbě. Na druhou stranu však doufám, že i díky naší recenzi na debutovou desku se situace změní. Osobně musím smeknout před albem „Unreal FairTales“ a vyjádřit obrovské množství respektu pokud jde o odvahu, kterou jste ukázali při tvorbě této desky Jak bys vlastně vůbec popsal styl, kterým se kapela prezentuje?

Ahoj, tak to je vlastně takové trošku divné, každopádně ne ale pro nás. Myslím, že každý, kdo se pokusil analyzovat naší hudbu, měl jistě určité problémy. Řekněme, že jde o moderní hard rock, ale zároveň obsahuje spoustu klasických riffů a mnoho různých stylů navíc. Jsme v kapele čtyři a každý má jiné hudební vlivy a my je dáváme dohromady a vytváříme tak skladby SPELLBOUND DAZZLE. Samozřejmě co se týče mě a mého bratra, tvoříme skladby s jistými balkánskými kořeny. Zdá se, že publikum si toho váží. Vždy si užívají, když hrajeme písně jako „Ruska“. Nikdo nejdeme jedním směrem, ale všichni máme rádi hudbu a ta nás inspiruje.

Jak jste vlastně přišli na takový název pro vaši kapelu?

Ok, povím vám příběh, ale nemusíte se smát. Hledali jsme mezi stovkami různých jmen, ale nikdo se o nás tak nějak nezajímal. Pak můj bratr vzal slovník, otevřel a ukázal prstem na poslední slovo na stránce se zavřenýma očima a řekl: „takhle se budeme jmenovat“. Když se podíval, viděl „spellbound“. Nám se to celkem líbilo. Později se z toho stalo SPELLBOUND DAZZLE.

Osobně se musím přiznat, že jsem byl mile překvapen, když jsem poprvé slyšel vaší debutovou desku. Jak vůbec takový mix žánrů přichází k životu? Co vás inspiruje?

V první otázce jsem řekl „divné“ a myslím, že právě nějaké divné nebo jiné věci upoutávají naší pozornost a možná nás též inspirují. Naším cílem je vytvořit něco odlišného, poslouchatelného a zároveň vzrušujícího. Mluvím teď o celé desce. Můžete si lehce všimnout, že každá skladba je naprosto odlišná od ostatních a to je první krok k vytvoření něčeho, co posluchače nenudí. A pokud je to navíc i příjemné, je to potom to, co jsme chtěli….dobrá deska.

Dokázal bys zmínit jednu kapelu, která ovlivnila nebo stále ovlivňuje vaši hudbu?

Vždy jsem poslouchal všechny druhy hudby, ale moji oblíbenci byli THE BEATLES, ELVIS PRESLEY a TOM JONES. Ale zároveň i balkánská hudba jako LEPA BRENA nebo GORAN BREGOVIC. Když mi potom bylo 15 let, začal jsem poslouchat SLIPLKNOT a jinou tvrdší hudbu, kterou jsem kradl svému bratrovi, který má rád QUEEN, METALLICU a PANTERU. Náš bubeník zase miluje divadlo a Dante má rád kapely jako RED HOT CHILLI PEPPERS, CKY a SKRILLEX. Stačí poskládat dohromady tyto umělce a „Unreal FairyTales“ je na světě. Ne, tak samozřejmě si dělám legraci a abych byl upřímný, ani nevím, jak tyto písně vznikly. Jen vím, že se mi to líbí.

Jak byl tento různorodý materiál přijat ve světě?

Velmi dobře, měli jsme hodně pozitivní recenze a řekl bych, že vynikající hodnocení. Většina z nich měla hodnocení jako je to vaše. Takže si tedy myslím, že toto album je kritiky oceňováno. A doufám, že i mezi fanoušky je to stejné.

Mohl bys prozradit něco o velmi vydařeném obalu desky? Má vyjadřovat něco konkrétního nebo jde spíše o čistou fantazii?

Myslím, že obojí. Vzešlo to z fantazie, ale jde též o zachycení zvláštního duševního boje mezi nebem a peklem, dobrem a zlem. Byl to dlouhý zápas, který ovšem stále běží, a proto šachy vypadají jako řeka, která přechází do vodopádu (v tomhle případě spíše šachopádu). Jde o zápas, který brzy skončí a na konci může být jen jeden vítěz. Musím se též zmínit o pavoukovi. Je to možná trochu osobní, každopádně vyjadřuje strach a vím taky, kolik lidí se pavouků bojí. V tomhle případě je to pěšák, tak jako když se snažím ten strach ovládat a hrát si s ním.

Kdybys měl vybrat jednu skladbu z desky, která by byla nejvíce reprezentativní?Spellbound Dazzle

Není to jednoduché, mám rád všechny. Ale jedna skladba, která je jednoduchá na tancování a zpívání je „Ruska“. Jde o folkovou skladbu, kterou mají lidé rádi. Takže pravděpodobně by to byla tahle. Máme ale multietnický zvuk, takže je zde spousta reprezentativních kousků.

Na čem pracujete v současné době? Chystáte nový materiál pro další desku?

Máme spousty nového materiálu a stále pokračujeme s naší prací. V současné době pracujeme na patnácti nových skladbách pro novou desku. Takže tedy můžeme prozradit, že nová deska bude již příští rok.

Jak to je s živým hraním? Mám na mysli, jak často hrajete a jaký je zájem ze strany fanoušků?

Koncertování je jedna z nejvíce vzrušujících věcí v hudební branži, ale je těžké najít to správné místo pro přicházející kapely jako jsme my. Existují totiž tisíce skupin, které chtějí hrát živě. Další věc, která to ztěžuje, jsou hospody a lidi, kteří to domlouvají. Oni chtějí jen kapely, které zaručují vyprodaný koncert. Takže je to začarovaný kruh. Každopádně, pracujeme neustále na chystané tour.

Myslíš, že je vaše hudba vhodnější spíše na festivaly nebo do klubů?

Myslím, že obojí. Je to ten druh hudby, který táhne davy nebo také jen tři lidi. Máme pro každého něco, jak rychlé riffy, tak balady atd...

Existuje šance, že budou mít fandové v České republice možnost vidět vás živě?

Nic není nemožné. Doufám, že se to brzy podaří. Rádi bychom zde hráli a navštívili vaši zemi. Navíc nikdo nemůže říct, že by neměl rád hezké dívky a dobré pivo. A jelikož víme, že Česká republika tohle znamená, jste jedni z prvních na seznamu. Navíc můj dědeček byl z ČR.

Co si myslíš o dnešní rockové a metalové hudbě? Jaká je dle tebe situace?

No mám na tohle dva pohledy. Myslím, že vše se v dnešní době stalo povrchním. Jasně že existují dobré kapely, ale jen málo z nich je opravdu úžasných. Rock a metal jsou stále živé styly a stávají se moderními. Spousta skupin má velký problém, vymyslet nějaké opravdu dobré melodie, které by nebyly známé. Podle mého názoru svou muzikou jen říkají: „hej máme také album, jsme cool“. Navíc i média jsou zaměřena na komerční hudbu a spousta mladých hudebních fans pak ani nezná některé dobré kapely. Tohle vše komplikuje poslech muziky, jako je ta naše, zejména ve velkých rádiích a TV stanicích. Samozřejmě tedy s výjimkou velmi známých formací.

Jakým směrem myslíš, že se do budoucna bude rocková a metalová hudba ubírat?

Opravdu nevím. Jediné, co mohu říct je, že se hudba stala tvrdší v kontrastu s dobou, kdy se metal zrodil. Osobně nepreferuji takové kapely, začnou mě nudit po dvou písních, někdy ještě dříve. Vždy pokračují s rychlými bicími a těžkými riffy a zdá se, že to je těžiště jejich hudby. Lidé a fanoušci, kteří nejsou muzikanti, neocení technické hudební kvality, jde jen o image a chování skupiny. Myslím tím, jakým způsobem se kapala pohybuje a jak se obléká. To je jen můj hudební vkus a názor. Podle mého je správnou cestou hudba, která stojí někde mezi hard a soft zvukem.

Moje poslední otázka. Znáš nějakou českou kapelu?


KERN, TURBO, ŠKWOR a některé další tvrdší kapely, nevím však jejich jména.

Děkuji ti za tvůj čas a přeji hodně úspěchů do budoucna.

Také děkuji a posíláme velký pozdrav všem fanouškům a čtenářům a doufám, že se brzy uvidíme.

{flv}spellbound_dazzle{/flv}

www.spellbounddazzle.com

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit