Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Mike Cameron Force (Enbound): Enbound nejsou o někom nebo o něčem, jsou o všem
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Mike Cameron Force (Enbound): Enbound nejsou o někom nebo o něčem, jsou o všem

Mám takový pocit, že prodlevy s rozhovory jsou u mě už takovým standardem, ovšem to, co se mi podařilo v tomto případě, je celkem unikát. O rozhovor s hlavním mužem skupiny ENBOUND, která se na jaře 2011 prezentovala skvělým debutem, jsem žádal těsně po recenzi této desky, tedy koncem května. Dokončit a poslat otázky jsem zvládl koncem léta a teprve v roce 2012 jsem zde, abych vám výsledek svého úsilí prezentoval. Pokud tedy můžete, odpusťte mé zpoždění a přeneste se do slunných, teplých, letních dnů a počtěte si něco málo o zákulisí výjimečné power metalové formace, které se podařilo natočit skutečně jedinečný debut.

Ahoj Miku. Omlouvám se, že ti můžu poslat své otázky s takovým zpožděním. Chtěl jsem, aby se tento rozhovor uskutečnil před nějakými třemi měsíci, ale kvůli spoustě okolností jsem schopen poslat ti otázky až nyní. Ale na druhou stranu díky tomu mohu začít z trochu širší perspektivy. Léto se pomalu blíží ke konci, takže jak sis ho užil? Měl jsi nějaké prázdniny a čas, který bys mohl trávit se svou rodinou?

Jo, bylo to skvělé! Měl jsem čtyři týdny prázdnin, právě jsem se vrátil z Tuniska a Sahary.

Je pro vás léto příležitostí trochu si odpočinout od záležitostí spojených s kapelou? Máte třeba méně zkoušek?

Ne, pro nás ne. Každý den pracujeme s kapelou, nahráváme věci a zkoušíme nový materiál. Spolu jsme ale ještě nezkoušeli, takže tohle je stejné jako vždy, vůbec žádné zkoušky. Ale v létě je to celé naopak. Pracujeme víc, protože nemáme tolik jiné práce, takže můžeme věnovat víc času ENBOUND.

Některé kapely mají pravidelné zkoušky, zatímco jiné, například kvůli vzdálenosti mezi členy, nemají. Jak je na tom ENBOUND?

Jak už se mi podařilo naznačit v předchozí otázce, se současnou sestavou jsme nikdy nezkoušeli. Na pódiu jsme byli jen jednou a to ještě ani nebylo živě. Bylo to u příležitosti nahrávání videa k písni „Combined The Souls“. Hodně spolu ale mluvíme přes telefon nebo internet, protože je velmi důležité držet se stále v kontaktu, když jsi navzájem tak daleko od sebe.

Založil jsi ENBOUND v roce 2006, ale debut vyšel před pár měsíci, na konci dubna 2011. Myslím, že toto je celkem přirozená otázka, kterou jsi musel slyšet mnohokrát. Proč vám trvalo pět, let než jste vydali první album? Myslím, že to musela být kombinace více faktorů – od hledání správných členů ke skládání a samotnému nahrávání. Mám pravdu?

Ano, skupina vznikla v roce 2006, ale měli jsme problémy najít všechny členy a chtěli jsme nechat věci plynout a nespěchat. Chceme psát hudbu, která se nám opravdu líbí a které věříme. Kvůli tomu jsme také museli zkusit mnoho různých věcí, než jsme našli správný zvuk a zvukový materiál.

Jak dlouho jste pracovali na albu? Nyní myslím jen od začátku skládání po závěrečnou část nahrávacího procesu, ne nic na způsob hledání správných spoluhráčů nebo správného labelu.

Materiál jsme napsali během několika měsíců a pak jsme vyrazili do studií. Navštívili jsme čtyři studia a bylo pěkně obtížně sladit všechny termíny tak, aby nám to všem vycházelo a mohli jsme se sejít během nahrávání. Musel jsem hodně cestovat, abych mohl tohle album produkovat. Tento proces, včetně nahrávání, trval 666 dní.

Byly některé skladby napsány ještě před tím, než ENBOUND vznikli?

Začali jsme kapelu se dvěma skladbami a jedna z nich se dostala na album – „Under A Spell“. Obě pro ENBOUND napsal náš bývalý kytarista Jonathan Nyberg.

Kdo je hlavním skladatelem? Nebo se každý člen zapojil do skládání?

Všichni skládáme a každý tak má pár procent v každé ze skladeb. Já sice jsem hlavní skladatel, ale všichni máme nápady. Takže ano, všichni spojujeme síly.

Proč jste se rozhodli pro smlouvu s Inner Wound Recordings?

Cítili jsme, že ze tří nahrávacích společností, které o nás projevily zájem, to byla ta správná volba. Dostali jsme dobrou smlouvu a je pro nás velmi snadné jen zavolat, pokud máme nějaké otázky nebo cokoliv, o čem potřebujeme mluvit. A máme hodně svobody se vším, co se týká alba, a vlastně skoro vůbec všeho.

Nyní mi dovol položit pár otázek o členech skupiny. Musím přiznat, že některá jména pro mě byla téměř úplně neznámá a možná nejsem sám. Myslím, že zejména Marvin (kytara, pozn. autora) a Swede (baskytara, pozn. autora) nejsou zrovna známí v České republice, takže pojďme začít od nich. Mohl bys nám je trochu představit? Jediná věc, kterou o Marvinovi vím, je, že je mladý a zatraceně talentovaný.

Ano, ačkoli Marvin nemá tolik životních zkušenosti, kompenzuje to svou kytarou. Před tím, než přišel do ENBOUND, hrával se skupinou SANCHEZ. Vyrostl ve stejném sousedství jako já, takže se vzájemně známe. Má rád velmi rozlišnou hudbu od klasické po bluegrass, až k nejtvrdšímu sakra zlýmu pravýmu black death speed metalu. A Suneho Perssona, velmi známého švédského jazzového saxofonistu.

Swede je taky někdo, koho znám už dlouho. Znal jsem ho už před tím, než se připojil k ENBOUND. Hrával funk a předělávky DREAM THEATER. Má v kapele roli matky, pere mi prádlo a dává pozor na věci, které jsem nechal v Borås, městě odkud on, Marvin a já pocházíme. Navíc má na starosti všechny internetové záležitosti.

Co zpěvák, Lee Hunter? Pokud se nemýlím, jeho hledání trvalo nejdéle. Proč tomu tak bylo?

Chtěli jsme opravdu skvělého zpěváka a není snadné najít skvělé zpěváky. Zkusili jsme možná třicet až čtyřicet pěvců, než jsme našli Leea. Myslím, že má úžasný hlas a je také skvělá osobnost, takže to dopadlo výborně, když se chtěl připojit ke kapele.

Jak jste ho našli?

Našel jsem ho na MySpace. Napsal jsem mu mail, kde jsem se ho zeptal, jestli by si chtěl zazpívat nějaký metal a dostal jsem rychlou odpověď: „Konečně nějaký metal! Pošli mi písničku!“ A tak jsem to udělal a dostal jsem ji za hodinu zpět a bylo to skvělé.

Souhlasíš s tím, že zpěvák je nejdůležitějším článkem skupiny? A jestli ano, byl to třeba také důvod, proč hledání trvalo tak dlouho?

Zpěvák je důležitý, ale kapela je kapela. Každý článek ENBOUND je důležitý. Jinak to není kapela, ale sóloprojekt. ENBOUND nejsou o někom nebo o něčem, jsou o všem.

Co Leeova druhá skupina, WORK OF ART? Mohl bys nám o ní něco říct? Poslouchal jsem ji na MySpace, ale někteří čtenáři ji možná neznají, ale mohli by se o ní chtít dozvědět trochu víc.

Neznám ty kluky kromě Leeho osobně, ale jsou to jeho přátelé ze školy. Myslím, že hudebně je to AOR ve své nejlepší podobě. Vydali dvě alba. Trochu jemnější než ENBOUND, takže nejsme stejný žánr, což je dobré pro nás oba.

A konečně nesmím zapomenout na tebe. Hrál jsi v několika formacích nejen melodic power metalového ražení, ale také v POEM, což byl melodický death metal. Zdá se, že máš rád více metalových žánrů a domnívám se, že neposloucháš jen metalové věci, mám pravdu? Jaký druh hudby posloucháš?

Opravdu poslouchám každý druh hudby, který mi dá něco do mého srdce. Skvělá píseň je skvělá píseň a je jedno, z jakého je žánru. Vše od Sarah Brightman po IMMORTAL!

Je to velký rozdíl být bubeníkem v melodic power metalové skupině a melodic death metalové? Asi to nebude jen otázka tempa.

No, tempo je pravděpodobně nejrozdílnější věc. Na každé úrovni je to agresivnější a je to víc o dobré výdrži než o feelingu.

Jsi také producent a pokud se nemýlím, produkoval jsi mimo jiné některá alba AXENSTAR a DRACONIAN. Máš nějakou jinou práci kromě hudby? A produkoval jsi v poslední době nějaké zajímavé CD? Ne nezbytně metalové.

Jo, pracuju jako domovník. Vždy s muzikou v mých uších. Je to práce, kterou dělám proto, abych přežil a s muzikou pracuji, abych žil. V posledních letech jsem dával všechnu energii do ENBOUND, takže jsem pro nikoho jiného už dlouho nic neprodukoval. Poslední byly bicí pro skvělou thrashovou kapelu LEACH ze Švédska.

Díky za představení. Pojďme se na chvilku vrátit k „And She Says Gold“. Jaké byly zatím recenze? Musím se přiznat, že jsem jich moc neprohlížel, ale viděl jsem docela výrazné rozdíly v hodnocení.

No, jsme velmi rádi za recenze, které dostáváme. Jsou to čtyři roky práce a je samozřejmě skvělé mít v recenzi vysoké bodování. Naše album je pěkně obsáhlé, takže myslím, že je docela těžké mít rád každou skladbu, ale myslím, že děláme kvalitní muziku a něco z toho na tebe musí chvilku působit. Pak si to teprve můžeš zcela užít.

Co je pro tebe důležitější? Názor médií nebo fanoušků? A jaké reakce jste obdrželi od posluchačů?

Naši fanoušci jsou nejdůležitější. Média jsou způsob, jak získat více posluchačů a fanoušků, ale milujeme naše fandy, jsou skvělí.

Můj názor je, že „And She Says Gold“ je mistrovské dílo. Tisková zpráva měla pravdu od začátku do konce a opravdu si myslím, že je to jedno z nejlepších debutových alb v rámci melodic metalu za posledních deset let. A možná nejen deset let. A ačkoliv jste mladí a možná ne tak známí, natočili jste skvělé album, možná jedno z nejlepších v roce 2011. Jednoduchá otázka. Jak se vám to podařilo?

Díky! Hodně to pro nás znamená a je to něco, co nás nutí dělat více muziky. Je to opravdu jen o naší tvrdé práci. A hodně investovaných penězích a o času.

Na albu jsou také hosté, kteří jsou pro nás myslím také celkem neznámí. Můžeš nám říct něco o LaGaylia Frazier, která zpívá v písni „Frozen To Be” a zpěvákovi, který zpívá ten operní vokál v „Running Free”?

LaGaylia je z USA, nyní žije ve Švédsku a je to dcera Hala Fraziera. Pracuje napříč světem a má na kontě mnoho představení se známými umělci. Je skvělá osoba, plná radosti a s úžasným hlasem. Operní část v Running Free” je Lee :) Opravdu dokáže zazpívat každý styl.

Proč jste se rozhodli předělat píseň „Beat It“ od Michaela Jacksona? Zdá se, že tato skladba je velmi populární, protože nejste první metalová kapela, která ji předělala. Je pro vás Michaelova muzika inspirací?

Měli jsme „Beat It“ v našem setlistu ještě před nahráváním a dávno před tím, než Michael odešel… Nápad na tento cover pochází od mé coverskupiny MIKE JACKSON. Ale všichni máme rádi jeho hudbu a bohužel zemřel uprostřed nahrávání této skladby…

Představ si situaci. Je posluchač, který nikdy neslyšel o vás ani o vašem debutu. Měl bys ho přesvědčit, aby si poslechl vaše CD, ale mohl bys o něm zmínit jen jednu věc. Co by to bylo?

Melodické.

Abychom toto téma uzavřeli, mohl bys nám sdělit tvůj osobní celkový názor na „And She Says Gold“? Jsi s ním spokojený na 100 nebo více procent a opravdu si myslíš, že se vám podařilo vytvořit něco speciálního, nebo je něco, co bys nyní rád změnil?

Myslím, že jsme na ASSG udělali vše, co bylo možné. Jsme velmi, velmi spokojení s výsledkem a nepřemýšlíme nad tím, že bychom se vrátili zpět a cokoli měnili. Místo toho se pokusíme udělat věci trochu jinak na další desce. No, jasně, na ASSG jsou věci, které mohly být leštěny dál a dál, ale no tak, je to skvělé ;)

Pokud považuješ toto album za tak speciální, co druhé CD? Myslím, že bude pěkně obtížné překonat „And She Says Gold“. Máte už nějaké nápady na novou desku?

Máme nějaké nápady a myslím, že to bude aspoň stejně dobré, ať už hudebně, kreativně nebo co se nahrávání, skládání a všeho bude týkat. Nechci nyní moc prozrazovat, ale chceme udělat to nejlepší, abychom ukázali naší kreativní stránku, zatímco se budeme držet našeho zvuku a konceptu.

Všiml jsem si, že všichni umíte hrát na spoustu různých nástrojů, které nejsou pro metal typické. Například Lee umí podle vašich stránek hrát na ukulele. Mohlo by být zajímavé a originální zakomponovat tento nástroj do vaší muziky, co myslíš?

Haha, no možná! Na ASSG jsme měli zvláštní thajský nástroj, který zní dobře ve výsledném mixu v písni „Love Has Come“, takže se nebojíme kombinovat zvláštní nástroje, pokud nám to něco dává a zní to dobře.

A konečně, měli bychom chvilku mluvit o vašich živých vystoupeních. Kolik koncertů jste už odehráli? Hráli jste už například v nějaké vzdálené zemi, která může být považována za exotickou?

Kapela zatím odehrála dvě vstoupení, obě ve Švédsku, ale žádné se současnou sestavou. Jsme opravdu natěšení na živé koncerty, ale chceme nahrát ještě jedno album, než půjdeme na pódia.

Můžeš už říct, která zem má vaše nejlepší fanoušky?

Haha, když teď neřeknu Českou republiku, pravděpodobně mi urazíš hlavu, co? ;) Myslím, že nejvíc fanoušků máme ve Švédsku, Norsku, Německu, Velké Británii a v Japonsku, což je pro tento druh hudby typické.

Co nějaké turné? Samozřejmě mě zajímá, jestli vás někdy v blízké budoucnosti uvidíme poblíž České republiky.

Můžeme jen doufat. S radostí bychom přijeli do České republiky a zahráli.

Byl jsi ty nebo někdo jiný z kapely v České republice? Třeba na dovolené?

Swede byl jako dítě v Praze. Pamatuje si ji jakou krásnou a s levnou zmrzlinou – to je pro Swedeho velmi důležité...myslím, pro dítě! A taky říká, že Staropramen je nejlepší – to já nemůžu vědět, protože nepiju.

Miku, myslím, že to je z mojí strany vše. Děkuji ti mockrát za tvůj čas, za tvé laskavé odpovědi a za to, že jsi přivedl ENBOUND k životu, protože nyní si můžeme užívat skvělé CD! Jestli chceš nechat nějaký vzkaz svým fanouškům, jen do toho. Dávej na sebe pozor a doufám, že se někdy uvidíme na koncertě!

Díky, že jste zkusili ENBOUND a rádi vás uvidíme i na facebook.com/enbound. Rock on!!

{flv}enbound{/flv}

http://enbound.com

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit