Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
European Killfest Tour 2011 – 12.3.2011 – Fléda, Brno
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

European Killfest Tour 2011 – 12.3.2011 – Fléda, Brno

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Na akci s názevem „European Killfest Tour“ jsem se těšil už nějaký ten pátek dopředu. Název akce odvozený od headlinera OVERKILL nabízel i další lákadla v podobě DESTRUCTION a HEATHEN, kteří přijeli do ČR vůbec poprvé. Elitní thrashový line-up byl tedy na světě. Ten pak doplnili ještě čeští klasici DEBUSTROL a Belgičané AFTER ALL. Osudný den přišel 12.3.2011, a tak nadešel čas udělat (pro mě po dlouhé době) zas nějaký ten výjezd za muzikou. Místem konání byl známý brněnský klub Fléda, v němž jsem se osobně ocitl teprve poprvé.

Do klubu vcházíme pár minut před avizovaným začátkem v 19:00. První v pořadí – čeští řezníci DEBUSTROL – však tou dobou již dohrávají. A tak se rozkoukávám v již slušně zaplněném klubu, dávám věci do šatny a jdu okouknout merch. Za malou chvíli nastupují mně dosud neznámí Belgičané AFTER ALL. Přesto jsou však dosti protřelí hudební kariérou a na kontě mají sedm řadových alb. Hudebně to není špatné – klasický našláplý thrash, možná s malým nádechem power metalu. Kamenem úrazu je však vokál. Osobně mi ječáky nevadí, pokud mají své kvality a opodstatnění. Ale co je moc, to je příliš. V tomto případě vokalista ječel, jak když tahá krávu za ocas. Navíc nemohu si pomoci – k hudební produkci AFTER ALL by se daleko více hodil říznější a hrubší vokál. Možná, že to je také důvodem, proč není tato kapela extra známá. Po pár písních však set končí a je na řadě to, na co se dnes těším nejvíc.

Nastoupit má totiž legenda HEATHEN. Tato banda sice nikdy nepatřila k nejznámějším thrashovkám a i v rámci bay arey byla vždy zastíněna populárnějšími kolegy, avšak podle mého názoru nejednu z nejznámějších kapel v ranku v mnoha ohledech předčí. HEATHEN předvádí směsici thrashe a relativně melodického speed metalu, jemuž kraluje vysoký (avšak kvalitní) vokál  Davida Godfreye. To vše s notnou dávkou technické preciznosti, vynikající především v neobyčejně propracovaných a uším lahodících kytarových sólech. Ale dost teorie, jde se na věc. Kapela odpaluje fláky z rok starého aktuálního alba „The Evolution Of Chaos“, nejprve úvodní „Dying Season“, dále „Arrows Of Agony“ (k mému velkému potěšení) a asi nejnářezovější jízdu „Control By Chaos“. Davidovi to stále zpívá výborně a i zbytku kapely to šlape skvěle. Následuje nejdelší „No Stone Unturned“, která během svých jedenácti minut výrazně mění svoji tvář od střednětempého intenzivního úvodu, přes rychlou hoblovačku až do baladické podoby a zase zpět. Ani naživo nezačne díky své rozmanitosti v žádném případě nudit. Naopak chtěl bych ještě slyšet nějaké další fláky ze dvou starých alb. Toho se ale divákům nedostává, protože kapela musí končit. Po čtyřech písních a cca 30-ti minutách času. To mi přijde pro takovou legendu, která je v ČR vůbec poprvé, dost málo. Sice jsem s tím byl obeznámen už před koncertem, ale přesto jsem tajně doufal, že ještě nějaký flák z „Breaking The Silence“, nebo „Vitctims Of Deception“ zazní. No snad třeba někdy příště.

Německé klasiky DESTRUCTION, narozdíl od výše jmenovaných, není vůbec problém spatřit live v ČR. Pro mě je to dnes už potřetí. To mi ale nijak neubírá na zážitku. DESTRUCTION totiž patří mezi kapely, které snad naživo nemohou zklamat. A tak i dnes si set maximálně užívám a nejsem rozhodně sám. Začíná se starými dobrými fláky „Curse The Gods“ a „Mad Butcher“. Dochází i na zástupce novinkového alba „Day Of Reckoning“ a to v podobě „Armageddonizer“ a klipovky „Hate Is My Fuel“. Jinak ale trio na pódiu sází především na léty ověřené klasiky. Z nich můžeme jmenovat například „Bestial Invasion“, „Thrash Till Death“, „Nailed To The Cross“, či „Butcher Strikes Back“. Schmier a Mike si pravidelně prohazují strany za mikrofonem na jevišti a zpoza bicí artilerie je pohání nováček Vaaver, který nahradil předchozího Marka Reigna. Samozřejmě zde ale nemají němečtí řezníci zase tolik času, jako v Plzni 2008, kde jsem je viděl naposled. Tehdy to byl primárně jejich koncert, takže hráli dvě hodiny, dnes se musí po hodince poroučet pryč, a tak na spoustu dalších klasik nedojde.

Dnešnímu headlinerovi OVERKILL předcházejí přeci jen o něco delší přípravy. Ty se ale vyplácejí, protože newyorská pětice přichází s velmi vyváženým zvukem. Slyšet je vše dostatečně, včetně D.D.Verniho basy. OVERKILL vlétli na pódium jako uragán, v čele s charismatickým kudrnáčem Bobby Blitzem, kterému to stále zpívá jako zamlada. V backing vokálech ho často sborově doplňují všichni ostatní „strunníci“. Tito Amíci předvádějí zase trochu jiný styl thrashe, než DESTRUCTION. Takový více punkem načichlý, v některých ohledech neurvalejší ze řetězu a dynamičtější. Musím uznat, že je to dnes přeci jen největší nářez. Ačkoli posledních několik alb OVERKILL jsem neslyšel a zas tak aktivně se o jejich kariéru nezajímám, zaznívá spousty klasik z celého průřezu jejich bohatou diskografií. Ale ani skladby z novinkového alba „Ironbound“ nezní špatně. OVERKILL si zkrátka stále jedou to své a naživo to má obrovskou energii. Lidi zběsile házejí hlavou a pogují. Z již nastíněného setlistu mohu zmínit například „Elimination“, „Hello From The Gutter“, „Rotten To The Core“, „Fatal Is Swallowed“, či závěrečnou „Fuck You!“, jejíž prostý refrén si se vztyčeným prostředníčkem s chutí zazpívá nejen Bobby, ale i celý sál. Není to ale jediný song, který velká část publika pěje. Lidi jsou nadšení, koncert se samozřejmě neobešel bez přídavku a trsátek mezi lidi letělo během celého setu odhadem tak dvacet. Kapela odchází zhruba po hodině a půl a to je tak akorát, protože všichni jsou evidentně pořádně vyřádění a zároveň již celkem unavení.

Třešničkou na dortu je pak setkání se Schmierem a Mikem z DESTRUCTION u merchandisingu, kde dochází ke společnému focení a podepisování CDs či vinylů. Dnešní akci nemohu v globále hodnotit jinak, než velmi kladně. A to jak atmosférou, tak i výkonem skupin. O chlup nejlepší byli dnes nejen podle mě headlineři OVERKILL. Je ale pravdou, že měli nesrovnatelně lepší pozici (hrací čas) než všichni ostatní. A to je zas kamenem úrazu, který mi na dnešní akci vadil. Proč cpát na koncert pět kapel, když začátek je v 19:00 a konec se předpokládá před půlnocí? Mně by mnohem víc vyhovovala podoba, kdy by OVERKILL i DESTRUCTION byli co-headlineři a měli srovnatelný hrací čas, přičemž by byli doplněni HEATHEN, kteří by ve své pozici zasloužili alespoň 45 minut a ne půl hodiny. Žádné další kapely bych ani vidět nemusel. Chápu komerční tah pořadatelů, ono pět skupin za 590 Kč vypadá lépe, než tři, nebo čtyři za stejnou cenu. Ale pochybuji že zrovna DEBUSTROL (přestože jsou naživo výborní), kteří hrají skoro pořád a všude a hlavně AFTER ALL, které asi ani moc lidí neznalo, přilákali nějaký podstatný počet diváků. Mě tohle mrzí hlavně kvůli HEATHEN, kteří tu u nás byli úplně poprvé a nejeden fanoušek sem jel hlavně kvůli nim. Byl bych rád, kdyby si Obscure uvědomili, že méně je někdy více. A že nejen já radši uvidím 3-4 pořádné sety než pět, z nichž tři skončí, ještě než pořádně začnou.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit