Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Calling The Rain (Radgorath, Cruadalach, Wolfarian, Morna, Andragona) – 17. 5. 2014 – Favál, Brno
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Calling The Rain (Radgorath, Cruadalach, Wolfarian, Morna, Andragona) – 17. 5. 2014 – Favál, Brno

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

17. května 2014 v Brně pršelo, přesto to však ničemu nevadilo a Calling The Rain („Přivolávání deště“) se uskutečnilo v prostorách brněnského klubu Favál.

Jako první se představila brněnská skupina ANDRAGONA. Tato powermetalová sestava zde původně vůbec neměla hrát, nahradila havířovské gothicmetalisty z ILL CROW, kteří nedávno přišli o zpěvačku. Přesto tato na poslední chvíli vytažená karta ukázala svoje přednosti ve vlastních písních i v coverech. Přepadl mě i pocit nostalgie, a to v okamžiku, kdy kapela zahrála svou metalovou předělávku znělky seriálu Pevnost Boyard. ANDRAGONA mě prostě přesvědčila, zejména píseň „Fight For Your Praise“, která mi svou dynamikou, provázaností vokálů s kytarovými tóny a střídáním vokalických pasáží s instrumentálními připomněla lepší momenty kapely NIGHTWISH. A jejich coverem své vystoupení nakonec i zakončili. Zde se skutečně pozitivně projevily hlasové možnosti zpěvačky Veroniky, což pro mne bylo závěrečným postrčením k následnému zakoupení jejich dema.

Poté se již na pódiu objevila slovenská MORNA. Nejvíce mne zaujala píseň „Beyond The Pale“, která, přestože byla na můj vkus poněkud pomalejší, byla příjemným death-metalovým příspěvkem. Přesto jsem si u této skupiny nebyl příliš jistý. Mám rád skupiny na pomezí stylů, ale i když si na svém Bandzone profilu píší progressive-death, spíše mi připadalo, jako by přeskakovali mezi black- a death-metalem a nedokázali se příliš rozhodnout, kterým směrem jít dál. Netvrdím, že je jejich hudba špatná, jen to nebyl můj šálek kávy.

Třetí v pořadí bylo možné vidět pořádající kapelu WOLFARIAN, tentokrát „pouze“ v sedmičlenné sestavě. Na rozdíl od předchozích dvou seskupení, kroky WOLFARIANu sleduji téměř od začátku a mé názory se od té doby nezměnily – každý má své místo a ve správný moment má možnost ukázat své přednosti. Mojí nejoblíbenější součástí jsou však muzikálově znějící dialogy vokalistů, které je možné slyšet například v písních „Homecoming“ či „Shade Of Victory“. Novinkou v jejich repertoáru byla velmi příjemná píseň „Confession“, takže už mi nezbývá, než se ptát: Kdy bude nové album? Celkově mi na jejich vystoupení chyběly jen dvě věci: housle, protože houslista bohužel musel být v práci, a lehké dozvučení vokalistů. Přesto chápu, že vyvážit hlasitost sedmičlenné kapely nemůže být vůbec jednoduchá záležitost.

Následně vystoupili CRUADALACH, kteří nejsou na hudební scéně žádnými nováčky. Vzhledem k tomu, že jsem na celé Calling The Rain dorazil v jejich tričku, asi nebude překvapením moje pozitivní reakce. Zkrátka pokud máte rádi folkmetalové skupiny, v CRUADALACH se pravděpodobně nespletete. Tvorbu mají příjemně vyváženou, je možné v ní najít rychlejší písně, které publikum rozproudí, ale i pomalejší, které nechají odvážnější oddechnout před dalším kolem poga. Všechno je jedna velká show. Líbí se mi, že se zpěvák Radalf nebojí vstoupit mezi lid, čímž se stírá pomyslné kastové oddělení kapely od posluchačstva. Mou oblíbenou písní je již delší dobu „Vrásčitá“, a to se potvrdilo i na tomto koncertu. Jedná se o pomalejší píseň s uklidňující hudbou i textem, přesto v celé tvorbě skupiny je kouzlo právě v práci s dynamikou. Myslím si, že kdyby všechny skladby byly jako „Vrásčitá“, pravděpodobně bych CRUADALACH nikdy neposlouchal. Závěrečné malé bezvýznamné plus mají za jazyk. Osobně jsem rád, když se kapely nebojí do svého repertoáru zakomponovat i něco v češtině.

Po přídavku ve formě „Zlatovlásky“ se již na pódium přesouvala poslední z kapel – RADGORATH. Přestože už mnozí z návštěvníků začali důsledkem únavy odcházet domů, ti, kteří zůstali, se dočkali pořádného mixu folk- a death-metalu. Před skupinou se vytvořilo příjemné prostředí pogujících a RADGORATH se tím pádem stal osvěžujícím závěrem celé akce Calling The Rain.

Chtěl bych poděkovat organizátorům za pěkný večer. Když jsem z klubu Favál odcházel, pršet stále nepřestalo. Zdá se, že vše slíbené bylo naplněno.

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit