Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Pretty Maids (Dk / hard rock)
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Pretty Maids (Dk / hard rock)

PRETTY MAIDS, dánská hard rocková formace, má za sebou letos již 25 let své existence. Možná proto by se hodilo zrekapitulovat jejich dlouhou kariéru. A jelikož jsem jejich příznivec, tak jsem se rozhodla, že vám ji aspoň trochu přiblížím. Ale hned na začátku se musíme vrátit o pětadvacet let zpátky, do roku 1981…

V roce 1981 se začala psát historie dánské hard rockové kapely PRETTY MAIDS (krásné služebné), kterou založil mladý kytarista Ken Hammer a jeho kamarád Ronnie Atkins s několika dalšími přáteli. Na začátku byly opěrným pilířem Pretty Maids převzaté písně, ale postupem času už nebyly dost dobré, a tak Ken a Ronnie začali psát vlastní. Jako každý jiný, tak i PM měli sen odprostit se od převzatých písní a psát vlastní texty, hrát na vlastních koncertech. V roce 1982 nahráli demo na náklady, které obdrželi od několika nahrávacích společností. Demo nahrála cizí společnost English record company. Jelikož se PM odhodlali ke spolupráci s neznámou dánskou nahrávací firmou, zrušili smlouvu s English record company.

Pretty MaidsV roce 1983 bylo vydáno EP „Pretty Maids“ u Bullet Record. Poté se věci vyvinuly tak, že v prosinci téhož roku vyjeli PM na turné do Velké Británie. Zde byli PM prohlášeni britským hudebním tiskem jako nová heavy skupina roku. Úspěch byl tak ohromující, že nahrávací společnost musela zřídit fanclub. PM byli předskokani legendárních Black Sabbath na jejich skandinávském turné v roce 1983 a velmi dobře zapůsobili na Iana Gilliana, v té době hlavního zpěváka Black Sabbath,  bývalého člena Deep Purple. Ten jim dopomohl k živému nahrávání čtyř písní ve slavné „BBC Friday Night Rock Show“.
Na začátku roku 1984 PM podepsali smlouvu s CBS Records. EP „Pretty Maids“ bylo zremixováno a vydáno po celé Skandinávii. Na jaře téhož roku kapelu opouští Peter Collins (kytara) a John Darrow (baskytara), nahradili je kytarista Ricky Hansson a baskytarista Allan Delong. V červnu začali PM nahrávat album „Red, Hot And Heavy“ v PUK Studios v Dánsku s producenty Billy Crossem a Tomym Hansenem. „Red, Hot And Heavy“ vyšlo v říjnu 1984 a sklidilo velký úspěch po celé Evropě. Před pokračujícím turné odešel kytarista Ricky Hanson a Peter Collins se vrátil do kapely.

Po roční pauze jeli poprvé v červenci 1986 do USA. Skončili v The Bearsville Studio ve Woodstocku v New Yorku. Zde začali nahrávat další album „Future World“ s producentem Eddiem Kramerem, který mimo jiné spolupracoval s Kiss a Jimi Hendrixem. Poté se PM dostali do San Francisca, kde se sešli s Kevinem Elsnem (Europe, Journey), který jim upravil čtyři písně. V Kodani pak PM dokončili zbývající část alba s Flemmingem Rasmussenem (Metallica). „Future World“ se objevilo na prodejních pultech po celém světě v dubnu 1987. Po vydání následovala další světová koncertní šňůra. Skládala se ze tří týdnů, kdy hráli jako předkapela Deep Purple, stejně jako na Monters Of Rock Festival v Německu. „Future World“ byl komerčním zlomem. Jejich popularita na evropské a americké scéně rostla a dočkali se úspěchu i ve Francii a Německu.

Na jaře 1988 PM začali pracovat na novém materiálu a v lednu 1989 se vrátili do USA, kde se setkali s producentem Rogerem Gloverem (Rainbow, Deep Purple). Zde tři členové PM začali s před-produkcí čtvrtého alba. V březnu se začalo s nahráváním. Vydání alba bylo původně naplánováno na srpen 1989. Ale nestalo se tak, neboť bubeník Phil More se stal účastníkem vážné dopravní nehody. Zranění byla tak vážná, že vydání bylo posunuto až na rok 1990. Všichni členové kapely byli otřeseni, ale nahrávaní se znovu rozjelo, když se Ian Paice z Deep Purple vracel z Londýna a nabídl jim svou pomoc.

ImageV srpnu 1989 odjeli Ken a Ronnie do Hit Factory Studios, kde strávili tři dlouhé týdny mixováním alba s Rogerem Gloverem. Výsledek ale nebyl to, co PM očekávali, a tak v srpnu navštívili Werner Studio v Kodani a album znovu zremixovali. Ve stejnou dobu PM opustil z osobních důvodů klávesista Alan Owen. „Jump The Gun“ bylo vydáno v dubnu 1990. Po vydání „Jump The Gun“ se vrátil Phil More a PM vyrazili po třech letech ticha znovu na turné. V září 1990 poprvé navštívili i Japonsko. Po bouřlivých koncertech po celém světě se Ricky More, Allan Dellong a Phil More rozhodli opustit PM z různých důvodů.

Po ztrátě tří členů vypadala budoucnost PM bledě. Na začátku roku 1991, po několika týdnech rozvažování, odmítli Ken a Ronnie skončit a začali znovu psát materiál na další album. Během jara byli PM posíleni o dva nové členy, bubeníka Michaela Fasta a docela mladého baskytaristu Kenna Jacksona. S novými členy získali PM novou energii a znovu se spojili s producentem Flemmingem Rasmussenem, aby jim pomohl vytvořit silné a rychlé pokračování „Jump The Gun“. Výsledek spatřil světlo světa v dubnu 1992 a dostal jméno „Sin-Decade“. „Sin-Decade“ bylo bouřlivě přivítáno, tak jako předešlá alba. S písní ‚Please Don’t Leave Me‘ obsadili PM vysoké příčky hudebních žebříčků. Na „Sin Decade“ navazovalo evropské a japonské turné, které probíhalo od srpna do konce roku 1992. Roku 1992 také vyšlo první akustické mini-album s názvem „Offside“, které bylo nahráváno během léta 92. V roce 1993 PM vydali album „Stripped“, na kterém najdeme výběr balad z předchozích alb.

Během jara 1994 byli PM připraveni k nahrávání dalšího alba. V červenci tohoto roku se znovu sešli s Flemmingem Rasmussenem, který měl opět produkovat jejich nové album. To se jmenovalo „Scream“ a vyšlo koncem roku 1994 v Japonsku a v roce 1995 v Evropě. Prokázalo, že PM jsou zpátky s tvrdšími tóny kytar než na minulých albech. V létě hráli na několika festivalech po Evropě a na podzim bylo vydáno dlouho očekávané první live album s názvem „Screamin‘ Live“.  Album se nahrávalo v Tivoli Garden v Kodani. Rok 1996 byl ve znamení odpočinku. Kromě několika ojedinělých koncertů a festivalu Roskilde v Dánsku, strávili PM nejvíce času nabíjením baterií a psaním nového materiálu pro jejich další album. V listopadu se dali dohromady s Tommy Hansenem, který v roce 1984 produkoval jejich slavné album „Red, Hot And Heavy“.

Pretty MaidsDalší album s názvem „Spooked“ vyšlo v dubnu 1997. „Spooked“ bylo nejvíce oceňované album, jak od fanoušků, tak od kritiků po celém světě. Ihned se stalo obrazem klasického stylu Pretty Maids. Po této strhující studiovce nastal čas na vydání best-of alba. „The Best Of: Back To Back“ vyšlo v říjnu 1998.

O rok později nahráli PM další studiovku s názvem „Anything Worth Doing Is Worth Overdoing“. Na tomto albu se objevuje osvědčený styl použitý na albu „Spooked“. Od rychlého hardrockového útoku ke střednímu rockovému tempu až k dojemným baladám. Jejich tvořivost ale neznala hranic a v roce 2000 se na pultech objevuje další album, tentokrát s názvem „Carpe Diem“. A dostáváme se k jejich zatím poslednímu studiovému albu, které bylo vydáno v roce 2002 a dostalo jméno „Planet Panic“. Na „Planet Panic“ navazovala koncertní šňůra napříč Evropou. Z tohoto turné vychází live album s názvem „Alive At Least“. Teď se zabývají přípravou nového zatím nepojmenovaného alba, které by se mělo objevit na prodejních pultech ještě letos, kde bubeníka Michaela Fasta, který se k PM přidal na začátku 90. let, vystřídá nováček Allan Tschicaja.

Pretty Maids už za svou dlouhou kariéru něco pamatují, jejich hudba je stále průbojná, i když postupem času na albech ubývá výbušných a energických skladeb a nahrazují je klidnější „pohodovější“ písně, ale i tak je to hudba, která pro mě kdysi znamenala všechno. Tak PRETTY MAIDS přeji ještě mnoho zdaru do budoucna….

Ronnie Atkins – zpěv
Ken Hammer – kytara
Allan Tschicaja – bicí
Kenn Jackson – baskytara

Pretty MaidsDiskografie
Pretty Maids EP (1983)
Red, Hot And Heavy (1984)
Future World (1987)
Jump The Gun (1990)
In Santa’s Claws mini album (1990)
Sin-Decade (1992)
Offside mini album (1992)
Stripped (1993)
Scream (1995)
Screamin‘ Live (1995)
Spooked (1997)
The Best Of: Back To Back (1998)
Anything Worth Doing Is Worth Overdoing (1999)
Carpe Diem (2000)
Planec Panic (2002)
Alive At Least (2003)

Domovské stránky: www.prettymaids.dk

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit