Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Iron Maiden - Život na heavy metalovém výslunní
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Iron Maiden - Život na heavy metalovém výslunní

Iron Maiden Jméno IRON MAIDEN zcela jistě zná každý. Je to jedna z těch kapel, ke kterým člověk MUSÍ cítit úctu, i když je neposlouchá. Jejich zásluhy za vývoj heavy metalu jsou obrovské. Stejně je na tom i jejich kariéra, která začala roku 1976… Jak ale IRON MAIDEN dávají najevo, ani v nejmenším nepomýšlí na konec jejich hvězdné dráhy. Nejpádnějším důkazem je nedávno vydané album „A Matter Of Life And Death“. Než se však dostaneme k tomuto okamžiku kariéry IM, čeká nás ještě velký skok zpět do minulosti…


Začátky: Vzpoura v punkovém období


Jak jsem již řekl, svůj debut si IRON MAIDEN odbyli v květnu 1976. Kapela prorážela v období, kdy se moci držel punk. Skupinu založil baskytarista Steve Harris, který je samozřejmě otcem „Železné panny“. Jeho inspirací byli UFO a především JUDAS PRIEST. První kořeny IRON MAIDEN jsou zasazeny v hospodských kapelách SMILER a GYPSY´S KISS. Koncertní debut IM nastal v květnu 1976, avšak vážnější to začalo být až v době, kdy se k Harrisovi připojuje kytarista Dave Murray, zpěvák Paul Di´Anno a bicman Doug Sampson. Získali si slušnou posluchačskou základnu v okolí Londýna, avšak žádná nahrávací společnost se k nim nechtěla hlásit. 30. prosince 1978 natáčejí demo se skladbami „Iron Maiden“, „Prowler“ a „Strange World“, které poslali diskžokejovi Nealu Kayovi, který pásku přehrával na své heavy metalové diskotéce v Kingsbury Bandwagon Soundhouse v severním Londýně. Demo zabodovalo a díky tomu, že se v hudebním časopise Sounds pravidelně tiskly klubové žebříčky, IRON MAIDEN upoutali pozornost i zbytku Anglie. V listopadu 1979 si IM sami vydávají sedmipalcové EP „The Soundhouse Tapes“. Někdy tou dobou také poprvé vzniká legendární maskot kapely, Eddie. Na pódiu ho fanoušci mohli poprvé spatřit v roce 1980.

Sedmipalcové EP a rostoucí zájem médií o kapelu nakonec přivábily pozornost EMI. Před podepsáním nahrávací smlouvy vydala EMI dva snímky na kompilaci „Metal For Muthas“, na kterých hrál další kytarista Tony Parsons. Následovala smlouva a hurá na věc!!!

1980 – 1981: Di´Annova léta

Iron MaidenPrvní singl „Running Free“ vyšel kapele v roce 1980 a dostal se na 34. místo anglických žebříčků. Sestavu tehdy tvořil Steve Harris, Dennis Stratton, Clive Burr, Dave Murray a Paul DI´Anno. Singl kapele otevřel dveře do televizní show „Top Of The Pops“, kde IRON MAIDEN, hráli jako první živě od vystoupení kapely WHO z roku 1973. Od té doby se vývoj kapely začíná ubírat rychlejším tempem. V dubnu 1980 vychází debut „Iron Maiden“ a kapela hraje jako předskokan na evropském tour KISS a v Anglii hrají před JUDAS PRIEST. V říjnu 1980 je z kapely vyhozen Dennis Stratton a nahrazuje ho kamarád Davea Murraye, Adrian Smith. IRON MAIDEN mají na kontě tři singly a každý z nich se dostal do TOP 40, takže nic nebránilo v nahrání nové desky. Tou byla „Killers“ z roku 1981, která kapele pomohla otevřít japonský trh. Právě v Japonsku kapela natáčí snímky pro EP „Maiden Japan“ ze srpna 1981. Ještě před jeho vydáním se však kapela zbavuje Paula DI´Anna, kvůli jeho zálibě v alkoholu. Na jeho místo přichází zpěvák skupiny SAMSON, Paul Bruce Dickinson, kterému v kapele přezdívali Bruce Bruce. IRON MAIDEN se nyní otevírá zřejmě nejzářivější kapitola jejich kariéry.

Vláda krále Dickinsona

Období s Brucem u mikrofonu se klidně může označit za zlatou éru kapely. Původní obavy z toho, jak fandové Bruce přijmou a jak zvládne svou roli, byly zbytečné hned od začátku, ale definitivně přišly v niveč asi až s vydáním nové desky. Tou byla legendární legendární „The Number Of The Beast“. Podrobněji se o ní můžete dočíst v naší Síni slávy, jen z povinnosti zmíním, že je jedním z pilířů heavy metalu a že skladby jako „The Number Of The Beast“ nebo „Run To The Hills“ patří k nepřekonatelným a nesmrtelným klasikám. Jasné je, že Bruce posunul kapelu do nových sfér.

Iron MaidenV roce 1983 vydávají album „Piece Of Mind“, na kterém došlo ke změně bubeníků a místo Cliva Burra se za bicí soupravou objevil Nicko McBrain, bývalý bubeník Pata Traverse a TRUST.
V roce 1984 vychází album „Powerslave“, které jen potvrzuje směřování IRON MAIDEN ke hvězdám. „Ironi“ již mají jasně definovaný styl a nepřipadá v úvahu, že by od něj nějak vybočili. Album přineslo další nezapomenutelné skladby jako „Aces High“ nebo „2 Minutes To Midnight“.
O rok později vychází první živák, dvoj CD „Live After Death“ a v roce 1986 nová studiovka „Somewhere In Time“. Výrazné skladby na albu přinesl Adrian Smith, který přispěchal s kousky jako „Stranger In A Strange Land“ a především „Wasted Years“. Tou dobou se však začíná stupňovat napětí v kapele a především Brucovy myšlenky na odchod začínají růst. Poprvé prý o odchodu začal uvažovat již v období tour na podporu desky „Powerslave“. Stereotypnost, kterou uvádí jako příčinu, však utne album „Seventh Son Of The Seventh Son“ z roku 1988. Toto album bylo koncepčním dílem a přineslo kapele nový lesk, ačkoli kritici si smlsli právě na koncepční tendenci alba. Nicméně 4 singly z tohoto alba a 107 000 diváků, kteří přišli na Monsters Of Rock na hradě Donington zcela přehlušili jakékoli ohlasy kritiků. Jediným stínem koncertu na Doningtonu byla smrt dvou fanoušků.

Anglické a evropské koncerty, které přišly o měsíc později byly poslední, na kterých hrál Adrian Smith.
V roce 1989 si kapela dává přestávku, a tak mají všichni dost času na své vlastní projekty. Smith natočil s ASAP album „Silver And Gold“ a Bruce se umístil na 7. místě anglické tabulky v šermu, napsal knihu a složil skladbu „Bring Your Daughter To The Slaughter“, která se objevila na soundtracku k filmu Noční můra t Elm Street 5. Na Harrise píseň tak zapůsobila, že přemluvil Bruce, aby ji nedával na své sólové album „Tattooed Millionaire“ ale nechal si ji až pro příští album „Maiden“.
Tou dobou se Adrain Smith rozhoduje, že u IM končí. Náhradou se stal Janick Gers, který dříve působil u WHITE SPIRIT, Gillanna a hlavně v koncertní kapele Bruce Dickinsona.
V říjnu 1990 se na trhu objevuje 8. studiovka „No Prayer For The Dying“. Po ní přišlo tour, kde jim předkapelu dělali WOLFSBANE.

Iron MaidenV roce 1992 se na svět dostává „Fear Of The Dark“. Ačkoli to bylo dobré album, Bruce již v kapele nemůže udržet nic a v březnu 1993, těsně před vydáním dalšího živáku „A Real Live/Dead One“ Bruce šokuje prohlášením, že z kapely odchází, aby se mohl věnovat své sólové dráze. Kapela (=Harris) reagovala dost podrážděně, dokonce nechali Eddieho, aby figuríně Bruce ukousnul hlavu. Harris prohlásil: „Když se nemůže IRON MAIDEN věnovat na 100% tak ho v kapele nechceme…a vlastně, kdyby to teď stáhnul a řekl, že se chce vrátit, možná už bysme ho nevzali!“. Tak končí další kapitola historie IRON MAIDEN a začíná nová éra.

Blaze Bayley a IM

Příležitost zpívat u IM dostal mladý a ne moc známý zpěvák Blaze Bayley, a to i přesto, že se o post vokalisty kapely ucházeli takoví zpěváci jako Michael Kiske (ex-HELLOWEEN) a Joey Belladona (ex-ANTHRAX). Blaze byl zpěvákem kapely WOLFSBANE, která, jak jsme si již řekli, dělala IM předskokany na tour po desce „No Prayer For The Dying“. „Ironi“ ještě před vydáním řadového alba s Blazem vypouští další živák s názvem „Live At Donington“.
Blaze s IRON MAIDEN natočil pouze dvě alba a to „The X-Factor“ (1995) a „Virtual XI“ (1998). V roce 1996 vychází výběr „Best Of The Beast“.

Alba s Blazem většího úspěchu nezaznamenala, jelikož většina fanoušků nabyla přesvědčení, že Brucee nelze nahradit. Více méně to byla pravda. Ač se Blaze snažil seč mohl, Brucovi prostě nesahal ani po kotníky. Pravdou ale zůstává, že si zaslouží pořádnou porci obdivu za jeho odvahu, nastoupit jako frontman do takové kapely, jakou IRON MAIDEN byli a jsou.

Bruce Dickinson se věnuje sólové dráze vydává alba „Balls To Picasso“ (1994), „Skunkworks“ (1996), „Accident Of Birth“ (1997) a „The Chemical Wedding“ (1998).

Blaze Bayley dostává kopačky a na jeho místo se vrací kdo jiný než Bruce. Spolu s ním do kapely přichází i Adrian Smith. Janick Gers však v kapele zůstává, a tak je kapela připravena vstoupit do nového tisíciletí v šestičlenném složení, které čítá tři elektrické kytary.

2000 a dál

Iron MaidenDo nového tisíciletí „Mejdni“ přispěchali s novou deskou „Brave New World“. Byla první, která se opět dobře prodávala a kterou uvítali jak fanoušci, tak kritika. Následovalo světové tour, během kterého navštívili i Českou republiku a zazářili v brazilském Riu, ze kterého pořídili i živák „Live In Rio“, z roku 2002. V Riu byli hlavní hvězdou, když hráli před publikem čítajícím neuvěřitelných 250.000 diváků. Mimo to se také dozvídají o špatném zdravotním stavu jejich bývalého bubeníka Cliva Burra, který trpí roztroušenou sklerózou. Kapela neváhá a organizuje řadu dobročinných akcí, aby zlepšila Clivův život. Rok 2002 je i znamením vydání řady výběrů.

V roce 2003 se objevuje další CD a to „Dance Of The Death“. Opět se jednalo o album, které se neslo v klasických vodách tvorby IRON MAIDEN. Skladby jako „Wildest Dreams“, „No More Lies“ nebo titulní „Dance Of Death“ si rozhodně zaslouží místo mezi nejlepšími skladbami této titánské kapely a jasně dokazují, že „Mejdni“ mají stále co nabídnout.
 
V roce 2005 vychází živák „Death On The Road“ jak na formátech CD tak DVD. Obsahem jsou jak novinky z alba „Dance Of Death“ tak již klasické klenoty „The Number Of The Beast“, „Fear Of The Dark“ nebo „Run To The Hills“. Brucovi vychází také další sólovka „Tyranny Of Souls“.
No a letos, v roce 2006, jsou tu IM znovu. Na pultech obchodů objevuje zatím nejnovější přírůstek v diskografii skupiny, album „A Matter Of Life And Death“. Témata pojednávají především o současných problémech, hlavně terorismu, náboženství atd. Ač jsem zatím neměl to štěstí slyšet album celé, ukázky napovídají, že IRON MAIDEN zůstávají věrni tomu, co za svou dlouhou kariéru, čítající 30 let, vytvořili. A není se čemu divit.

Budoucnost

Jak se asi bude vyvíjet budoucnost této megakapely? Troufám si říci, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, IRON MAIDEN nás ještě dlouho budou zásobovat skvělými metalovými alby, budou jezdit po světě a předvádět perfektní show a vůbec vše, co k životu metalových hvězd patří. Scream for IRON „FUCKING“ MAIDEN!!!!

Domovské stránky: www.ironmaiden.com

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit