Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Moi Dix Mois - Temná mlha z Japonských ostrovů
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Moi Dix Mois - Temná mlha z Japonských ostrovů

Moi dix MoisJaponsko je nenápadná země, která se za celou éru lidstva jen málo podílela na jeho historii. Přesto se Japonci řadí mezi jeden z nejlépe ekonomicky prosperujících národů. Jejich výsledky v moderních technologiích jsou ohromné a podobně je tomu i v dalších odvětvích japonského hospodářství. Tito tišší pracovití lidé dokáží mnohdy skutečné zázraky a zbytku světa mnohokrát nezbývá nic jiného než s tichou závistí pozorovat jejich kouzelnické schopnosti.

To však Japonsku viditelně nestačí a kromě fascinace vynálezy a vysokým HDP nás už pár desítek let baví svými anime seriály a v posledních letech začíná rozprostírat své neviditelné sítě také v hudebním průmyslu.
Vše začalo se stvořením nového hudebně-módního směru visual-kei. Tento styl se vyznačuje zejména složitými účesy, výrazným líčením a velmi extravagantním oblékáním potírajícím rozdíly mezi pohlavími. Hudba se pohybuje mezi mnoha žánry a každá kapela řadící se do tohoto směru má svůj vlastní styl tvorby a svůj jedinečný zvuk. A jednou z těchto kapel je taktéž MOI DIX MOIS.
 
Moi dix MoisKořeny této kapely sahají daleko před její stvoření. V roce 1992 byla zformována skupina MALICE MIZER (taktéž orientující se na visual-kei, pozn. autora). Tato formace se zpočátku orientovala spíše na hudbu ovlivněnou francouzským romantismem. Později však přešla na mnohem temnější styl inspirovaný gothickým metalem a viktoriánskou módou. V roce 2002 se však MALICE MIZER rozcházejí a každý se věnuje svým vlastním projektům.
Asi tři měsíce po rozpadu MALICE MIZER zákládá jejich frontman, kytarista a textař v jedné osobě Mana sólový projekt MOI DIX MOIS, jež pokračuje v místě, kde MALICE MIZER skončili. A již v říjnu téhož roku vydávají první singl „Dialogue Symphonie“ a po něm následuje první veleúspěšné album „Dixinfernal“.

Název projektu, který pochází z francouzštiny a dal by se přímo přeložit jako „Já deset měsíců“, má pro Manu skrytý smysl. „Moi“ znamená jeho jako sólového hudebníka, „Dix“ je číslo deset, z kterého jednička symbolizuje začátek něčeho a nula je připodobněním nekonečna. „Dix Mois“ dohromady znamená deset měsíců, což je průměrný čas, po který dítě roste v těle matky než se narodí (Japonci počítají těhotenství v lunárních měsících).
 
MOI DIX MOIS je všeobecně bráno jako Manův projekt. Ostatní členové kapely nejsou příliš známí a jejich působení v kapele je pouze na úrovni hráčů pro nahrávání alb a vystupování. Vše v MOI DIX MOIS probíhá čistě pod taktovkou Many, který se stará o všechny věci v projektu (hudba, texty, kostýmy, klipy, vzhledy pódia, organizace koncertů atd.). Dokonce i alba jsou vydávána přes jeho vlastní nahrávací firmu Midi Nette.

MOI DIX MOIS převzalo mnohé prvky, jež už předtím začal rozvíjet jeho předchůdce a obohatilo je o mnoho nových doplňků a úprav, které ve výsledku vytvořily jedinečný a nezaměnitelný zvuk této kapely. V konečném důsledku jde hudba MOI DIX MOIS popsat jako temná goth/black/alternative záležitost s elementy elektroniky a s poměrně velkým důrazem na orchestr a prvky klasické hudby. Mnohé instrumentální pasáže jsou jako vystřižené z hororových filmů zasazených do viktoriánského období (Drákula, Frankenstein apod., pozn. autora) a v mnohých lze také zaslechnout záchvěvy známých melodií klasických skladatelů. V souhrnu působí jednotlivá alba jako průvod rozdílných nálad a emocí, které provázely Manu při jejich komponování.
 
Moi dix MoisPrvní koncerty odehráli MOI DIX MOIS v Mnichově a Paříží v roce 2005 jako součást koncertní šňůry „Invite to Immorality“. Po posledním koncertě tohoto turné kapelu opoustil zpěvák Juka.
Další koncertování přišlo v roce 2006 s vydáním alba „Beyound the Gate“ a příchodem nového zpěváka Setha. Podle Many nové album znamenalo nabrání nového směru, více zaměřeného na zakomponování elektronických hudebních prvků do skladeb a všeobecnému přiblížení se elektronické hudbě. Po oznámení vydání alba „Beyond the Gate“, byl představen také Seth jako nový zpěvák a společně s tím byl oznámen odchod Kazuny (basa) a Tohry (bicí).
V červnu 2006, hráli MOI DIX MOIS jako hlavní hostné na festivalu Wave Gotik Treffen v Lipsku. Na červenec bylo naplánováno turné po pěti městech USA, ale nakonec bylo zrušeno kvůli problémům s pořadateli. Přesto se nakonec Mana alespoň zúčastnil vystoupení na Anime Expo v Anaheimu, kde se také omluvil za zrušené turné a slíbil novou koncertní šňůru po Státech v co nejbližší době.

V současné době MOI DIX MOIS chystají vydání nového alba „Dixandu“, které by mělo vyjít již na konci března tohoto roku. Myslím, že se opět bude jednat o výjimečnou záležitost. Holt tichá voda břehy mele a o Japoncích to opravdu platí dvojnásob (i když v případě MOI DIX MOIS by se o hlasitosti dalo velmi polemizovat).

Sestava:

Mana - kytara
Seth - zpěv
K – kytara a zpěv
Shadow X – scremované vokály
Hayato - bicí
Sugiya - basa

Alba:

Dix Infernal – 19. březen 2003
Nocturnal Opera – 20. červenec 2004
Beyond the Gate – 1. březen 2006
DIXANADU – 28. březen 2007


Domovské stránky: www.midi-nette.com/mdm/

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit