Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
2010 okem Volume: Přece jen jeden z nejvýznamnějších (midrose)
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

2010 okem Volume: Přece jen jeden z nejvýznamnějších (midrose)

Volumemax hodnotí uplynulý rok 2010. Jeho redaktoři dostali jediný úkol - shrnout minulý rok co se hudebních událostí týče. Jak si s tím poradili? Co dobrého a špatného podle nich rok 2010 přinesl? To zjistíte v našem cyklu "2010 okem Volume". S radostí očekáváme i Vaše názory na jednotlivé reflexe i Vaše hodnocení uplynulých měsíců - ať už v komentářích, nebo v naší anketě! První zástupkyně něžného pohlaví z naší redakci, která Vám přináší svůj pohled na věc, je kolegyně midrose.

Přece jen jeden z nejvýznamnějších

Co asi přinese rok 2011? Budeme ho vnímat s úsměvem nebo bude jedním z horších letopočtů? Na to Vám dnes asi nikdo neodpoví. Ani já ne. Mohu Vám však prozradit, jaký byl z mého úhlu pohledu ten uplynulý. Nehodlám vyjmenovávat všechny důležité akce, které rok 2010 ovlivnily. Neplánuji ani vypisovat veškerá alba, jež spatřila světlo světa a dosáhla kladných hodnocení a kritik. Ráda bych vyzvedla pouze ty zážitky roku, které nejvíc ovlivnily přímo mou osobu a díky kterým se pro mě loňský (hudební) rok stal přece jen jedním z nejvýznamnějších.

Ten opravdu nejdůležitější bod musí být uveden jako vůbec první – nejenom proto, že se stal hned v únoru, ale také z toho důvodu, že bych bez něj tento článek vůbec nepsala. Tou podstatnou událostí totiž není nic jiného, než mé připojení mezi ostatní redaktory Volumemaxu. Právě zařazení mezi tento tým lidí mi otevřelo nové možnosti a dalo mi poznat spoustu skvělých zážitků, o nichž se mi dříve ani nesnilo.

Tou naopak nejméně radostnou událostí budiž zpráva ze středy 6. října, jež obletěla svět rychlostí blesku a rozesmutnila snad celou rockově hudební scénu. I mě oznámení o smrti zpěváka skupiny GOTTHARD Steva Lee šokovalo a dlouhou dobu jsem tomu nemohla uvěřit. Právě recenze na poslední studiovou desku „Need To Believe“ byla mou vůbec první na Volumemaxu a u jejího psaní by mě nenapadlo, že po něm tu už žádná nová nebude. Tragická smrt velice výjimečného umělce byla rána pro spoustu muzikantů a já bych tu citovala reakci zpěváka Dannyho Vaughna (TYKETTO), jenž Stevovu osobu vystihl zcela přesně:

„Ne často se setkáte s někým, o němž nikdo nikdy neřekl křivého slova. Především v našem businessu ne. Ale Steva měl rád a respektoval každý. Často jej popisovali slovem ,gentleman‘. Vsadil bych se, že byl právě na to hrdý. Vím, že já bych byl. Z profesionálního hlediska můžu říct jen to, že byl sakra dobrým zpěvákem. Povšimněte si dokonalosti jeho živých vystoupení.“

Vítězem kategorie zklamání roku se stala deska „What Lies Beneath“ finské zpěvačky Tarji Turunen. Je pravda, že její první sólové CD mi při každém poslechu vyvolávalo mrazení v zádech a platilo, že co píseň, to skvost. Pokračovatel „My Winter Storm“ však značí přehnanou teatrálnost, neucelenost a snad i projev vokalistčiných hranic. „What Lies Beneath“ mé těšení zcela udusalo, a proto mu patří tato nepěkná pozice.

Naopak klobouk dolů před výkonem projektu AVANTASIA. Nejenom že se k nám právě od něj dostalo úžasného materiálu; tento materiál byl dokonce dvojnásobně velký. Počiny „The Wicked Symphony“ a „Angel Of Babylon“ si zaslouží nálepku potěšení roku 2010.

Z poloviny milované a z poloviny nenáviděné – tak se dá označit kontroverzní placka „Unarmed“, vydaná k pětadvacetiletému výročí power metalistů HELLOWEEN. Spoustě dýňových milovníků hrůzou vstaly vlasy na hlavě, když se k nim z přehrávače linuly jejich oblíbené hity přepracované do rozličných hudebních stylů. Já však mezi ně nepatřím. Potvrzuji slova samotné kapely – proč vydávat CD, kde se jen vybere to nejlepší z tvorby? Vždyť to je trapné! Proč výročí neoslavit zcela netradičně? A komu se to nelíbí, ...
Když už jsem tu ty „helouvínky“ načala, na chvíli u nich ještě zakotvím. V roce 2010 se mi totiž poštěstilo je vidět naživo. A to spolu s dalšími bravurními muzikanty, kteří se na podiu zlínské haly Euronics loňského ročníku Winter Masters of Rock sešli. Takřka dokonalý festival měl jenom několik mušek a stal se tak mým vítězem koncertní sekce.

Spoustu rozruchu způsobili i hard rockeři SCORPIONS. Poctili nás již úplně posledním albem, oznámili tak konec kariéry a na jejich webu se zčistajasna objevil po Praze druhý koncert pro Českou republiku, nicméně bez jakéhokoliv upřesnění místa konání. Jaký šok to posléze byl, když se toto vystoupení ukázalo jako show podporující ČSSD na předvolebním mítinku. Tohle označuji jako dech beroucí vtípek roku.

A stejně jako jsem Volumemaxem začala, tak jím i skončím. Ano, občas se člověku kouří z hlavy, když už popatnácté naslouchá jedné z recenzovaných desek a ne a ne vyjádřit slovy pocity, které z ní sálají. Mnohdy je těžké se zavděčit celé široké veřejnosti; ne nadarmo se říká „sto lidí, sto chutí“. Jenže o tom ten každý rok a vlastně celý život je – o překonávání překážek, aby pak na konci čekala spokojenost a radost z dobře vykonané činnosti. A když člověk dělá práci s láskou, o to víc jej to těší. Proto děkuji roku 2010 za to, jaké příležitosti mi nabídl, a sama sobě, že jsem je chytla (jak se tak říká) za pačesy. A všem Vám, čtenářům, přeji, aby ten příchozí rok přinesl i Vám co nejvíc nezapomenutelných zážitků, a to ať už hudebních nebo vůbec životních.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit