Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Příběh Ayreona
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Příběh Ayreona

Hudebnímu mágovi Arjenu Lucassenovi z Nizozemí, jsme se v profilech již jednou věnovali. Jak známo Arjen Lucassen věnuje svůj život hudbě, jeho projekty STAR ONE, AYREON, AMBEON, GUILT MACHINE, ale i sólová dráha jsou známy nejednomu fanouškovi progresivního žánru. Arjen je známý i spoluprácí s mnoha umělci, které do svých projektů zve. Každý z vyjmenovaných projektů je sám o sobě zajímavý a zasloužil by si vlastní profil, ale nyní se pojďme blíže zaměřit na asi ten nejznámější s názvem AYREON. Tomu, komu je AYREON věrně známý, není třeba nic představovat, a pro Vás, pro které je slovo AYREON zatím nic neříkající, mám malého průvodce.

Jak se můžete dozvědět z jeho webu, tak myšlenka hudebního projektu, jakým je nyní AYREON, se Arjenovi zrodila v hlavě již kolem roku 1990. Tenkrát hudební scéně vévodil zejména grunge a alternativní rock, ale i navzdory tomu se Arjen myšlenky nepustil a uskutečnil jí. První album z éry AYREONu se objevilo v roce 1995 s názvem „Ayreon: The Final Experiment“; vydáním tohoto CD se Arjen stal jedním ze základních kamenů celého žánru rockové opery. Název AYREON se stal oficiálním označením projektu, pod nímž bylo později vydáno dalších šest řadových alb a dvě kompilace. Do tohoto projektu se postupem času zapojilo na šestašedesát zpěváků a pětapadesát hudebníků. Zpěváci (a zpěvačky) jako Bruce Dickinson (IRON MAIDEN), James LaBrie (DREAM THEATER), Timo Kotipelto (STRATOVARIUS), Devin Townsend, Simone Simons (EPICA), Floor Jansen (ex-AFTER FOREVER, REVAMP, NIGHTWISH), Hansi Kursch (BLIND GUARDIAN), Fabio Lione (RHAPSODY OF FIRE), Ralf Sheepers (PRIMAL FEAR), Andi Deris (HELLOWEEN)… a hudebníci jako Ken Hensley (ex-URIAH HEEP, ex-BLACKFOOT), Steve Hackett (ex-GENESIS), Rick Wakeman (ex-YES), Jens Johansson (STRATOVARIUS), či Jordan Rudess (DREAM THEATER)…byla bych tu dlouho, než bych je všechny vypsala.

Co mě ale zaujalo nejvíce je příběh, který je součástí každého vydaného alba AYREON, přičemž jednotlivé desky na sebe navazují. Příběh jako takový se nedá jen tak popsat, jde o výjimečný posluchačský zážitek. Když jsem na AYREON narazila, příběh mě doslova pohltil. I když v krátkosti ho vystihnout nelze, alespoň se o to pokusím.

Prvním albem, bylo již zmíněné, „Ayreon: The Final Experiment“. V roce 2084 se lidstvo samo téměř zahubí; aby se tak nestalo, je třeba předchozí generace varovat. A tak vzniká myšlenka posledního experimentu – varovat lidstvo přes zprávu poslanou zpět časem. Tuto zprávu přijme slepý středověký bard jménem Ayreon, začne o svém vidění zpívat a šířit ho kolem sebe. Jak tomu ve středověku bývá, je ale označen za posla ďábla, při útěku se dostane ke dvoru krále Artuše. Tam znovu šíří poselství o zániku lidského pokolení. Ani Merlin mu neuvěří a nechá Ayreona popravit. Až pozdě mu dojde, že Ayreon měl pravdu. Předpoví tudíž novou šanci lidstva na záchranu – ve 20. století by se toto varování mělo objevit znovu.

Další počin „Actual Fantasy“ příběhem směřuje do výjevů středověku přes současnost až do blízké budoucnosti, v níž je lidstvo nuceno utéct do vesmíru, neboť Země je zničena. Poprvé se dozvídáme o mimozemské rase, která si říká „Foreverové“; je to rasa, která díky přetechnizovanému světu ztratila schopnost vnímat emoce. K tomu, aby „Foreverové“ emoce znovu nabyli, vyslali na kometě zárodek života (DNA). Tato kometa dorazila na planetu Zemi, kde započala éru nové rasy – člověka.

Třetí dvojalbum s názvem „Into The Electric Castle“ se odehrává mimo prostor a mimo čas. V hlavní roli je osm osob – Říman, barbar, Egypťanka, rytíř, horal, hippie a muž z budoucnosti. Těchto osm osob má za úkol dostat se do Elektrického hradu, do cíle se ale díky různým nástrahám nedostanou všichni. Putování je doprovázeno pocity jednotlivých postav a jejich vnímáním okolí. Po celou dobu cesty je provází hlas; na konci jejich putování se představí jako „Forever Of The Stars“. Je to jeden z Foreverů. Odhalí, že lidský život na Zemi je pouhý experiment, sloužící k nabytí ztracených emocí. Zmíněná kometa se zárodkem života dopadla na planetu Zemi a měla za následek vyhynutí dinosaurů, ale odstartovala éru lidstva.

„The Universal Migrator Part I: The Dream Sequencer“ začíná na planetě Mars ve 22. století (blíže nespecifikovaném roce), kde skomírá poslední z kolonistů, neboť zásoby ze Země, která byla zničena v roce 2084, docházejí. Zapíná tudíž stroj s názvem „Dream Sequencer“; jak je z názvu patrné, tento stroj kolonistovi navodí sny. Sny začínají jeho dětstvím, pokračují rokem 2084 a zničením Země, následně jdou přes různé události zpátky do minulosti až k počátku vzniku člověka.

„The Universal Migrator Part II: Flight Of The Migrator“ navazuje na předchozí dvojalbum; od zrodu člověka vede kolonistu hlouběji do vesmíru až k velkému třesku. Mimo jiné míjí i planetu Foreverů. Při velkém třesku vznikla první duše, takzvaný „Universal Migrator“, který se následně rozpadal na spoustu dalších Migratorů, díky nimž vznikal život a tam putování pomocí „Dream Sequenceru“ končí. Když se kolonistova mysl vrací k Zemi, zjistí, že tělo je již mrtvé a kolonistova duše se stala novým Migratorem.

„The Human Equation“ je deskou, jež se může zdát, že vůbec nezapadá do celého příběhu. Začíná automobilovou nehodou muže, který je převezen do nemocnice, kde zůstává uvězněný v kómatu po devatenáct dní. Muž vzpomíná, co se s ním vlastně stalo. Do nemocnice ho dochází navštěvovat jeho žena a nejlepší přítel, slyší jejich hlasy, ale mluvit s nimi nemůže. Promlouvá pouze ve své hlavě se svými  emocemi, postupem času se dozvídá, že nehodu způsobil kvůli své ženě, kterou viděl v objetí nejlepšího přítele. Muž neví, jestli přežije, nakonec veškeré své síly vloží do přežití – procitá i se svými emocemi. V závěru se dozvídáme, že celý příběh muže, byl součástí systému „Dream Sequencer“, který měl spuštěný „Forever Of The Stars“. Poslední jeho slova jsou: „Emotions, I Remember“ (Emoce vzpomínám si). Klip pod článkem je právě z tohoto alba.

Zatím poslední album „01011001“ pojednává zejména o rase Foreverů jejich očima. Příběh je zaměřen na jejich životy, ztracení emocí a následné pokusy získat emoce zpět pomocí lidstva na planetě Zemi. Popisuje vyslání komety se zárodkem života, vznik lidstva a jeho vývoj, který Foreverové značně urychlili svými dary, lidstvo ale tyto dary není schopno využít jinak než proti sobě. Navazuje na první album „The Final Experiment“, v němž je vědci zasláno varování, které zachytí Ayreon a vše se odehrává podle již daného scénáře. Foreverové poté jen bezbranně přihlížejí zničení lidstva, jejich experiment se zhroutil po zničení Země v roce 2084. I když se nechtějí vzdát, nemají na výběr, je to začarovaný kruh.

Tím příběh zdánlivě končí, ale není tomu tak. Letos v říjnu má Arjen Lucassen vydat další desku AYREON s názvem „The Theory Of Everything“, na které se podílí například Marco Hietala (NIGHTWISH, TAROT), John Wetton (ASIA, UK, ex-KING CRIMSON), JB (GRAND MAGUS), či mladý zpěvák KAMELOT a SEVENTH WONDER, Tommy Karevik. Upřímně se na nový Arjenův počin velice těším, doufejme, že bude stejně strhující jako alba předcházející…

Tímto bych ukončila malého průvodce příběhu AYREON. Vám, které Arjenovo vyprávění zaujalo, mohu jen s radostí sdělit, že příběh nekončí…

Diskografie:

Studiová alba:
The Final Experiment (1995)
Actual Fantasy (1996)
Into the Electric Castle (1998)
Universal Migrator Part I: The Dream Sequencer (2000)
Universal Migrator Part II: Flight of the Migrator (2000)
The Human Equation (2004)
01011001 (2008)

EP:
Elected (2008)

Singly:
„Sail Away To Avalon“ (1995)
„The Stranger From Within“ (1996)
„Temple of the Cat“ (2000)
„Day Eleven: Love“ (2004)
„Loser“ (2004)
„Come Back To Me“ (2005)

Kompilace:
Ayreonauts Only (2000)
Timeline (2008)

Klipy:
„Day 11: Love„Beneath The Waves“
http://www.arjenlucassen.com/

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit